Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wertykulatory do Trawy HECHT

2019-12-21
Wertykulatory do Trawy HECHT

Jeśli chcesz uzyskać naprawdę ekskluzywny wygląd trawnika, oprócz koszenia, nawożenia i regularnego usuwania niechcianych chwastów, musisz wertykulować i  napowietrzać.

Jaki jest cel wertykulacji?

Wertykulator zwykle zawiera obrotowy cylinder z kilkoma nożami. Wysokość walca jest ustawiona tak, aby otwory przecinały górną warstwę gleby o grubości 3–5 mm. Usuwa to resztki ściętej trawy, a jednocześnie niszczy górną warstwę gleby, która może lepiej wchłaniać powietrze, składniki odżywcze i wilgoć. Ponadto, oczywiście, istnieją również wycinki trawiaste, które zmuszają trawę do tworzenia nowych pędów. Trawa gęstnieje i odmładza. Jednocześnie chwasty dwuliścienne są w ten sposób uszkodzone, co znacznie ogranicza ich wzrost i namnażanie.

Kiedy i jak robić wertykulacje ?

Wertykulacja odbywa się zwykle dwa razy w roku, raz wiosną (marzec / kwiecień) i raz jesienią (wrzesień). Wertykuluj trawnik tylko za pomocą dobrze ukorzenionego trawnika, w przypadku nowo powstałych trawników, co najmniej trzy lata po wysiewie, w przeciwnym razie można go zrywać. Jednocześnie musi być suchy, trawnik można również zrywać z namoczonej ziemi, a wertykulator wyrządziłby więcej szkody niż pożytku.Prawidłowa głębokość przycinania wynosi 3 mm, dla dzikich trawników maksymalnie 5 mm. Jednak zawsze lepiej jest wykonywać wertykulację kilka razy na głębokości 3 mm w ciągu kilku tygodni, a nie raz na dużą głębokość.

Jeśli wertykulacja nie była przeprowadzana przez długi czas, należy dwukrotnie przyciąć trawnik, najpierw w kierunku wzdłużnym, a następnie w kierunku poprzecznym. Pamiętaj, że po tej interwencji trawnik będzie przez chwilę wyglądał smutno, ale jeśli wykonasz prawidłowo wertykulację, bardzo szybko się zregeneruje, a nagrodą będzie wysokiej jakości i gęsta trawa. Wertykulacja uwalnia duże ilości filcu i resztek organicznych; jeśli twój wertykulator nie jest wyposażony w zbieracz, musisz go ostrożnie wykopać, w przeciwnym razie zamieni się w trudny do przebicia filc.

Po wertykulacji trawnik jest natychmiast traktowany piaskiem kwarcowym, który wypełnia powstałe rowki i zapobiega szybkiemu zadławieniu. Do aplikacji można zastosować odpowiedni wózek do rozsiewu. W razie potrzeby posyp około 2 - 4 litrów piasku na 1 m2. Odpowiednio zalej trawnik, wypełnij gołe i przerzedzone obszary nasionami trawy i zastosuj odpowiedni nawóz długoterminowy. Należy pamiętać, że po wertykulacji trawnik należy dokładnie podlewać i częściej, aby zapobiec jego wysuszeniu.

Jaka jest różnica między Wertykulacja a aeracją ?

Napowietrzanie to właściwie wszystko, co pozwala powietrzu dostać się do gleby. Zatem napowietrzanie występuje również podczas wertykulacji. Jednak wertykulacja i przycinanie pędów występuje również podczas wertykulacji. Samego napowietrzania można następnie dokonać za pomocą specjalnych narzędzi do napowietrzania, nowoczesne skaryfikatory / aeratory mają wówczas możliwość łatwej wymiany cylindra, gdy cylinder nożowy zostanie zastąpiony cylindrem drutowym. Wałek z drutu delikatnie przebija górne warstwy gleby, dzięki czemu trawnik nie jest narażony na wstrząsy wertykalne. Napowietrzanie za pomocą cylindra drucianego jest zatem możliwe przez cały rok, między wiosenną a jesiennym wzrostem.

Jaki wybrać odpowiedni wertykulator?

Jeśli będziemy mieć tylko mały podwórko o powierzchni kilku metrów kwadratowych, prawdopodobnie zrobimy to tylko z odpowiednimi zgrabiarkami. W małych ogrodach dobrym wyborem mogą być wertykulatory elektryczne, które są lekkie, łatwe w obsłudze i praktycznie bezobsługowe. Ich jedyną konserwacją jest czyszczenie i okazjonalna wymiana zużytych rolek.

W przypadku większych ogrodów zaleca się zakup wertykulator spalinowy. Chociaż są nieco trudniejsze w obsłudze, wysoka wydajność sprawia, że ​​są szybsze, a operator nie musi zwracać uwagi na przewód zasilający.

Wertykulator powinien również zawierać kosz zbierający, który podobnie jak kosiarka zbiera śmieci.Ogromną zaletą jest również możliwość zastąpienia rolki noża rolką drucianą.

Wybierając maszynę, należy również wziąć pod uwagę możliwość regulacji głębokości cięcia. Chociaż wertykulatory ze wstępnie ustawionymi stopniami mogą wydawać się łatwe do regulacji, należy pamiętać, że ostrza skracają się wraz z upływem czasu, a nawet jeśli płynna regulacja jest nieco bardziej skomplikowana, aby ustawić dokładną głębokość, pozwala również płynnie uwzględnić zużycie ostrza. W przypadku cięższych wertykulatorów, które są cięższe, przydaje się również, gdy można je szybko podnieść dźwignią z wysokości roboczej do wysokości roboczej. Jednak ta opcja jest zwykle dostępna w droższych i profesjonalnych modelach.


Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1232 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Urządzenie działa super, ale uważam, że olej zawsze powinien być w komplecie Pozdrawiam
2024-05-11
Sprzęt super polecam

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel