Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wertykulacja - zadbaj o swój trawnik

2019-11-09
Wertykulacja - zadbaj o swój trawnik

Trawnik wysokiej jakości wymaga dużo uwagi oprócz regularnego koszenia. W sezonie następuje dokładne podlewanie w porze suchej, regularne nawożenie i pielenie. Na przełomie sierpnia i września nadszedł czas na gruntowne skaryfikacje.

Podczas sezonu wegetacyjnego na ziemi pod trawnikiem tworzą się martwe rośliny i chwasty, sadzonki i mchy, tworząc nieprzepuszczalną warstwę. Ten filc zapobiega przedostawaniu się powietrza, składników odżywczych i wilgoci do gleby.

Filc powoduje również, że trawnik zapuszcza korzenie tylko w tej płytkiej warstwie filcu. Korzenie rosną płytko, tylko na szerokość, łatwo wysychają w porze suchej, powodując szybkie wysychanie trawy. Trawnik następnie żółknie, umiera i jest łatwiej atakowany przez choroby i grzyby. Więc jeśli chcesz mieć ekskluzywny trawnik w ogrodzie, nie pozostaje nic innego, jak regularnie pozbyć się tego filcu. Ogólnie zaleca się napowietrzanie trawnika dwa razy w roku . Główna data przypada na wiosnę, najlepiej na koniec marca lub nawet na początku kwietnia , po raz drugi powinniśmy ją napowietrzić na przełomie sierpnia i września .

Co to jest wertykulacja?

Podczas wertykulacji filc jest  usuwany, drobno przecinany przez wierzch gleby, a pędy trawy są łamane . Jednocześnie ostrza wertykulatora zbierają odpady z trawnika , co zapobiega zdrowiu młodych pędów . Powietrze i wilgoć mogą wtedy lepiej wnikać w glebę, a koszenie trawnika będzie sprzyjać jego odkopywaniu, a zatem odmładzaniu. Nie martw się, że po spulchnieniu trawnik będzie wyglądał nieszczęśliwie. Wyzdrowiał bardzo szybko i pogrubiał.

 

Jak to zrobić

Wertykulator należy używać w wilgotnej glebie. Gdyby gleba była sucha, ostrza wertykulatora byłyby niepotrzebnie tępiąne , a praca nie byłaby warta zbyt wiele. Podobnie gleba nie może być podmokła, ponieważ trawnik może zostać zerwany. Wertykulator należy ustawić tak , aby ostrza przecinały maksymalnie 2-3 mm górnej warstwy gleby . Głębsze przycinanie prowadzi do szybkiego zużycia noży, nadmiernego obciążenia silnika maszyny, a zbyt głębokie przycinanie nawet nie wskazuje na sam trawnik. Nie mylmy wertykulacji z głębokim napowietrzaniem! Wertykulacja odbywa się na przełomie marca i kwietnia, a następnie na przełomie sierpnia i września. Wybieramy jednak termin ze względu na pogodę , aby trawnik nie był podmokły ani zbyt suchy. Za pomocą wertykulatora przecinamy ostrożnie cały trawnik. Większość maszyn jest wyposażona w kosz, w którym zbierane są rzeźbione i czesane odpady. Jeśli maszyna nie ma kosza, konieczne jest wykopanie resztek grabi.

WSKAZÓWKA: Kosze wertykulatorów są na ogół małe, a puszyste odpady zwykle wypełniane są po kilku metrach pracy. Jeśli wertykulator pozwala na bezpieczną pracę bez kosza, możesz zbierać odpady za pomocą kosiarki. Jego noże delikatnie zmiażdżą odpady, a kosz napełni się kilka razy wolniej i lepiej.

Jak już powiedziałem, po wertykulacji wygląda uszkodzony darni i żałosne. Jednak regeneruje się bardzo szybko. Po frezowanie trawnika powinny zapłodnienia, zalecamy i podsiewu i szlifowania . Nie zapomnij też natychmiast dokładnie pojone .

WSKAZÓWKA: Jeśli masz wertykulator, który może używać wałka drucianego, możesz przeczesywać trawnik poza zalecanymi czasami wertykulacji. To usunie brud, mech i wysuszone pozostałości. Zyska to znacznie lepiej.

Aeratory i wertykulatory do trawy – i teren zielony pod kontrolą !

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1227 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
Ok
2024-05-14
Bardzo dobry kontakt na każdym etapie realizacji zamówienia. Szybka wysyłka. pozdrawiam.

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel