Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Uwaga! Czy przygotowałeś swój sprzęt ogrodniczy do zimy ?

2021-12-27
Uwaga! Czy przygotowałeś swój sprzęt ogrodniczy do zimy ?

Nawet jeśli przez cały sezon dobrze dbałeś o kosiarkę, piłę i inny sprzęt ogrodniczy, jeśli nie przygotowałeś jej odpowiednio do zimy, a przede wszystkim nie spuściłeś paliwa ze zbiornika, możesz mieć niemiłą niespodziankę na wiosnę.

O tym, jak biokomponenty dodawane do nowoczesnych paliw uszkadzają silniki, pisaliśmy już kilkakrotnie. Niemniej jednak powracamy do tego zagadnienia, aby przypomnieć, dlaczego tak ważne jest spuszczenie paliwa ze sprzętu ogrodowego przed dłuższym przestojem.

Bioalkohol zawarty w benzynie ma właściwość wiązania wilgoci. Tworzy to osad, który osadza się w baku, gaźniku i zatyka ścieżki paliwowe . Późniejsze przejście gaźnika jest często problematyczne, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe. Często nie pozostaje nic innego, jak wymienić gaźnik na nowy, który może być droższy.

Jak przygotować  sprzęt ogrodniczy do zimy ?

Ponadto bioalkohol ma jeszcze jedną bardzo nieprzyjemną właściwość. Bardzo skutecznie myje plastyfikatory. W rezultacie plastikowe zbiorniki, węże paliwowe , uszczelki , plastikowe korki wlewu paliwa, a także plastikowe pływaki w niektórych gaźnikach mogą z czasem stać się kruche lub rozpaść . Dlatego dla wielu producentów wyzwaniem stało się znalezienie odpowiedniego materiału, który będzie w stanie trwale wytrzymać bioalkohol bez degradacji.

Z tego samego powodu niektórzy producenci zalecają spuszczanie paliwa, nawet jeśli nie będziesz korzystać z maszyny nawet przez kilka dni.

Stare paliwo w kosiarce

Bioalkohol jest problemem zwłaszcza w elektrowniach, które wiele osób wykorzystuje jako zapasowe źródło dla kotłów na pelety. Chcą mieć elektrownię w stanie gotowości, dlatego stale tankują w niej paliwo. W tym przypadku jednak opłaca się sięgnąć głębiej do kieszeni i zasilić centralę jakimś paliwem premium, takim jak Verva 100 czy Evo 100+ , które nie mają etanolu.

Teraz Natural 95 tankujesz najczęściej na większości stacji benzynowych z oznaczeniem E 5, co oznacza, że ​​zawiera 5% etanolu. Przewiduje się jednak, że udział ten wzrośnie do 10% do 2030 r., co może oznaczać, że na niektórych stacjach zaczną być dostępne paliwo E 10. Już dziś można go spotkać stosunkowo powszechnie. Prawdopodobnie nietrudno zrozumieć, co będzie oznaczać benzyna z jeszcze większym udziałem etanolu dla sprzętu ogrodniczego.

Są tylko trzy rozwiązania tego problemu.

  1. Używaj droższych paliw premium bez etanolu
  2. Dodaj odpowiednie dodatki do benzyny z etanolem
  3. Nie zostawiaj niepotrzebnie benzyny w technologii
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1239 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Trochę długo trzeba było czekać na opłacony towar
2024-06-18
Ok

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel