Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Niezbędne narzędzia do przycinania krzewów i żywopłotów

2023-08-19
Niezbędne narzędzia do przycinania krzewów i żywopłotów

Wraz z nadejściem wiosny przyroda budzi się do życia, a ogrodnicy zaczynają przygotowywać swoje przydomowe ogrody i inne zielone zakątki. Jednym z niezbędnych zadań jest przycinanie krzewów i żywopłotów za pomocą nożyc, sekatora lub piły do gałęzi. Niektóre krzewy wymagają przycinania w określonych porach roku, podczas gdy inne można przycinać praktycznie przez cały rok z wyjątkiem zimy. Niektóre wierzby, na przykład, muszą być przycinane kilka razy w roku, w przeciwnym razie szybko rozrosną się w niekontrolowaną dżunglę.

Często oznacza to jednak znaczną ilość odpadów w postaci gałęzi. Na szczęście istnieją praktyczne rozwiązania w zakresie utylizacji tych odpadów, takie jak rozdrabniacze do gałęzi lub rębaki. W tym artykule przyjrzymy się ich zaletom i możliwym zastosowaniom rozdrobnionych gałęzi.

Zarówno rozdrabniacz do gałęzi, jak i rębak to urządzenia zaprojektowane specjalnie do rozdrabniania gałęzi na mniejsze kawałki. Istnieje jednak między nimi kilka różnic. Podczas gdy rozdrabniacze wykorzystują noże zamontowane na głowicy nożowej do rozdrabniania gałęzi, rębaki rozdrabniają gałęzie za pomocą głowicy zębatej. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Głowica nożowa dobrze radzi sobie z grubszymi gałęziami, ale jest dość głośna, a ostrza wymagają od czasu do czasu ostrzenia. Głowica zębata jest cicha i może samodzielnie wciągać gałęzie, ale ma ograniczenia co do średnicy gałęzi, które może ciąć.

Oba te urządzenia przynoszą jednak wiele korzyści ogrodnikom i właścicielom terenów zielonych. Jedną z głównych zalet jest redukcja ilości odpadów. Dzięki rozdrabnianiu gałęzi objętość resztek ulega drastycznemu zmniejszeniu, co ułatwia ich obróbkę i utylizację. Jednocześnie rozdrobnione gałęzie stają się cennym surowcem, który można wykorzystać w ogrodzie na wiele sposobów.

Jedną z największych zalet rozdrabniaczy i rębaków do gałęzi jest możliwość wykorzystania rozdrobnionych gałęzi do produkcji kompostu. Rozdrobnione gałęzie rozkładają się szybciej i stanowią cenny nawóz organiczny. W kompostowniku idealnym rozwiązaniem jest przeplatanie tzw. zielonej i brązowej materii. Oznacza to na przykład, że w kompostowniku można przeplatać warstwy trawy skoszonej przez kosiarkę z warstwami rozdrobnionych gałęzi. Dodanie ściętych gałęzi do kompostu zapewni bogate źródło składników odżywczych dla roślin i poprawi strukturę gleby.

Jeśli nie chcesz kompostować ściętych gałęzi, możesz posadzić je bezpośrednio w grządkach. Najlepiej użyć kultywatora, aby idealnie wymieszać strzępy z glebą. Materia organiczna pomaga poprawić strukturę gleby. Poprawia przepuszczalność gleby i jednocześnie lepiej zatrzymuje wilgoć. Rozdrobnione gałęzie zawierają składniki odżywcze, które są stopniowo uwalniane w miarę ich rozkładu. Zapewnia to długotrwałe dostarczanie składników odżywczych roślinom.

Ścięte gałęzie i krzewy mogą być również wykorzystywane jako ściółka. Ściółkowanie przynosi wiele korzyści dla ogrodu. Układanie ściętych gałęzi na ziemi wokół roślin tworzy warstwę ochronną, która utrzymuje wilgotność gleby, reguluje temperaturę, hamuje wzrost chwastów i dodaje składniki odżywcze do gleby. Ściółkowanie jest przyjazne dla środowiska i przyczynia się do zdrowego wzrostu roślin.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1256 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
wszystko sprawnie, zgodnie z opisem.
2024-06-19
Wszystko super

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel