Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie znaczenie ma wertykulacja dla naszego trawnika? Wertykulator HECHT

2020-02-20
Jakie znaczenie ma wertykulacja dla naszego trawnika? Wertykulator HECHT
Jakie znaczenie ma wertykulacja dla naszego trawnika?

Jeśli chcesz osiągnąć prawdziwie ekskluzywny wygląd trawnika, poza koszeniem, nawożeniem, oraz regularnym usuwaniem chwastów należy także używać wertykulatora HECHT.

Jakie znaczenie ma wertykulacja?

Weltykulator HECHT zawiera obracający się walec z licznymi ostrzami. Wysokość walca jest ustawiana tak, by noże nacinały górną warstwę ok. 3-5 mm. Dzięki takiej pielęgnacji zostają usunięte zanieczyszczenia i zeschnięta trawa, co sprawia, że trawnik zostaje napowietrzony i dzięki temu lepiej przyswaja substancje odżywcze i wilgoć. Praca w ogrodzie z takim urządzeniem powoduje również upiększanie trawnika po przez przerwanie zrośniętej w skupiska trawy, jednocześnie uszkadza i niweluje dwuliścienne chwasty, co znacznie ogranicza ich wzrost i namnażanie.

Kiedy i jak wykonać wertykulacje?

Weltykulację trawnika przeprowadza się dwa razy w roku, raz na wiosnę (marzec / kwiecień) i raz na jesieni (wrzesień). Wertykulację można wykonać tylko na dobrze ukorzenionym trawniku najlepiej w trzecim roku od posiania, w przeciwnym razie zbyt wczesne wykonanie wertykulacji może spowodować zniszczenie trawnika. Jeżeli na trawniku znajduję się większa ilość suchej trawy, zalecane jest, aby przed użyciem weltykulatora zgrabić trawę, ponieważ może dojść do uszkodzenia trawnika przez weltykulator. Właściwa głębokość cięcia wynosi ok. 3 mm do 5 mm. Lepiej wykonać wertykulację kilkukrotnie w ciągu tygodnia na mniejszą głębokość niż raz na większej głębokości.
Jeżeli zaczynamy pracę przy trawniku należy pamiętać, że zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy najpierw wzdłuż, a później w poprzek trawnika. Po wykonaniu takiej pielęgnacji trawnik szybko odzyska swój idealny wygląd.
Trawnik po wertykulacji należy posypać piaskiem kwarcowym, który wypełni powstałe podczas pracy nacięcia, pozwala to zapobiec wyschnięciu trawy. Do takich czynności można użyć odpowiedniego rozsiewacza do piasku HECHT. Należy posypać od 2 do 4 litrów piasku na 1 m², oraz zastosować odpowiedni nawóz długoterminowy. Należy pamiętać, że po takich pielęgnacjach trawnika należy go starannie i często podlewać, aby zapobiec jego wysuszeniu.

Jaka jest różnica między weltykulacją , a napowietrzaniem ?

Napowietrzanie jest niezbędne, by umożliwić dostęp powietrza do gleby. Występuje ono nawet, gdy wykonujemy wertykulację. Jest to zabieg, który przeprowadzamy tuż po zimie, w celu usunięcia wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń takich jak resztki suchej trawy, zwiędniętych pędów itp. Napowietrzanie możemy wykonać również za pomocą innych narzędzi ogrodowych, lecz nowoczesne weltykulatory/aeratory posiadają wymienne noże, które można użyć do napowietrzania jak i do aeracji. Napowietrzanie trawnika możliwe jest przez cały sezon, od wiosny do jesieni.

Jak wybrać odpowiedni wertykulator HECHT ? 

Jeśli posiadasz niewielki ogród o powierzchni kilku metrów kwadratowych, możesz wybrać weltykulatory elektryczne HECHT , które są lekkie, łatwe w użyciu i praktycznie bezobsługowe, wymienia się jedynie wałek, który się zużywa.
Przy większym ogrodzie korzystniej będzie zakupić weltykulator benzynowy HECHT . Mimo, że są nieco trudniejsze w obsłudze, dzięki wysokiej wydajności można szybciej wykonać pracę w ogrodzie i nie trzeba zwracać uwagi na kabel zasilający.
Weltykulator HECHT powinien również zawierać kosz na zanieczyszczenia, który podobnie jak w kosiarkach HECHT służy do zbierania pozostałości. Dużą zaletą jest możliwość wymiany wałka nożowego na sprężynowy.
Przy wyborze urządzenia należy również wziąć pod uwagę możliwość regulacji głębokości pracy. Dla weltykulatorów spalinowych, które są cięższe, ważne jest, aby miały regulację wysokości, ponieważ w czasie pracy noże znajdują się częściowo w glebie, a do transportu czy przemieszczania się ważne jest, żeby były one podniesione do pozycji swobodnej jazdy. W wertykulatorach benzynowych, przydatną opcją będzie, zatem możliwość szybkiej zmiany wysokości roboczej i dostosowanie się do wysokości jazdy. Opcję tą jednak zazwyczaj można spotkać tylko w droższych i bardziej profesjonalnych modelach.Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.50 / 5.00 1320 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-14
Der Holzspalter ist gut verarbeitet, Preis Leistung perfekt. Versand reibungslos und schnell.
2024-04-04
Wszystko ok, brak uwag.

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel