Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki traktorek ogrodowy do koszenia trawy wybrać?

2022-01-10
Jaki traktorek ogrodowy do koszenia trawy wybrać?

Koszenie trawy to czynność trudna i dłużąca się. Wykorzystujemy do niej różnego rodzaju narzędzia. Jednymi z najwydajniejszych z nich są traktorki ogrodowe. Te urządzenia pozwalają skosić zdecydowanie większą powierzchnię trawnika niż tradycyjne kosiarki. Traktorek ogrodowy jest także wygodny w obsłudze, gdyż możemy na nim usiąść i sterować, będąc w pozycji siedzącej. To zdecydowanie najlepszy wybór do każdego dużego ogrodu.

Jaki traktorek ogrodowy do koszenia trawy będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę? 

Wśród wielu traktorków ogrodowych dostępnych w sprzedaży znajdziemy modele cechujące się różnymi cenami i parametrami. Najtańszy ciągniczek ogrodowy może nie sprawdzić się w naszym ogrodzie. Bardzo drogi model może natomiast nie wykorzystać w pełni swojego potencjału. Odpowiedni traktorek do koszenia trawy wybierzemy, zwracając uwagę na kilka parametrów. Są to:

  • RODZAJ NAPĘDU

Większość traktorków posiada silnik spalinowy czterosuwowy. Znajdziemy modele wyposażone w 1,2 lub 3 cylindry. Te ostatnie będą najmocniejsze i zwykle mają napęd na 4 koła. Świetnie sprawdzą się w dużych, pagórkowatych ogrodach. Do płaskich nawierzchni wystarczą jednak podstawowe silniki o mocy od ok. 12KM.

  • SZEROKOŚĆ KOSZENIA

Im większa, tym szybciej skosimy trawę. Niewielka szerokość koszenia sprawi, że będziemy musieli pokonać dłuższą trasę i spędzić więcej czasu na koszeniu. Traktorki ogrodowe posiadają szerokość koszenia wynoszącą zwykle od 60 do ponad 100cm.

  • ZAKRES REGULACJI WYSOKOŚCI KOSZENIA

Większy zakres pozwoli nam przyciąć trawnik na długość większą lub mniejszą niż w przypadku traktorka o niewielkim zakresie. Być może kiedyś zechcemy mieć wysoki, równo przystrzyżony trawnik.

  • DODATKOWE FUNKCJE

Traktorek ogrodowy wielofunkcyjny przyda się nam także jesienią do zbierania liści czy zimą do odgarniania śniegu. To znacznie podnosi jego użyteczność i może być on używany przez cały rok, zastępując w ten sposób wiele innych narzędzi.

  • TEMPOMAT

Ta funkcja pozwala utrzymać zadaną prędkość poruszania się traktorka bez konieczności naciskania pedału gazu. Rozpędzamy nasz traktorek, wciskamy przełącznik tempomatu i zdejmujemy nogę z gazu, a ciągnij będzie podążał przed siebie z ustawioną prędkością. Wyjątkowo przydatna funkcja podczas koszenia dużych powierzchni trawy.

Jakie są rodzaje traktorków ogrodowych?

Jaki traktorek ogrodowy kupić?  Ranking traktorków ogrodowych . Jaki najlepszy traktor ogrodowy ?

Traktorek ogrodowy jaki będzie najbardziej odpowiedni do domowego ogrodu? 

Dobór odpowiedniego traktorka do naszego ogrodu zależy głównie od wielkości i krzywizny powierzchni trawy na naszym terenie. Do bardzo dużych trawników o pagórkowatym kształcie warto wybrać możliwie duży traktorek o wysokiej mocy. Do terenów o mniejszej powierzchni nie ma potrzeby kupowania bardzo drogiego i dużego ciągniczka. Zamiast dopłacać do mocniejszego silnika czy większej szerokości roboczej, prawdopodobnie lepiej jest zakupić dodatkowe akcesoria poprawiające funkcjonalność traktorka takie jak np. pług do odśnieżania. Cóż nam przecież po bardzo wydajnym i drogim traktorku, jeśli przez pół roku miałby stać nieużywany.

Traktorek ogrodowy do koszenia trawy - do czego jeszcze może przydać się traktorek ogrodowy? 

Traktorki ogrodowe oferują często możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów, które zwiększają ich funkcjonalność. Dzięki nim w łatwy sposób wykorzystamy te urządzenia jesienią do zbierania liści, a także zimą do odgarniania śniegu. Posłuży do tego zbieracz do liści oraz pług. Zakupić możemy także przyczepkę, dzięki której przewieziemy większą ilość sypkiego materiału, walec ugniatający, rozsiewacz, rozpylacz czy wertykulator. Ten ostatni szczególnie przydaje się do dodatkowej pielęgnacji trawy, gdyż pozwala oczyścić trawnik z mchów, liści itp. Koszt każdego z tych akcesoriów zazwyczaj wynosi kilkaset złotych.  Traktorek ogrodowy z osprzętem dodatkowym to ogromny przyjaciel każdego ogrodnika.

Traktorek ogrodowy z wertykulatorem - o co właściwie chodzi?

Traktorek ogrodowy z wertykulatorem to najlepsze połączenie do koszenia, a także oczyszczania trawy. Przystawka tylna do ciągniczka zwana wertykulatorem wyposażona jest w sprężynowe zęby, które lekko wbijają się w ziemię. Podczas jazdy zbierają one wszelkie mchy, szczątki, liście i inne elementy zalegające w trawniku. Funkcjonowanie wertykulatora bardzo łatwo porównać do działania grzebienia. Za dobrej jakości wertykulator zapłacimy ok. 500zł. 

Traktorek ogrodowy diesel, spalinowy, a może elektryczny? 

Ciągniki ogrodowe występują w wariantach z różnymi odmianami napędu. Mogą je napędzać silniki spalinowe benzynowe lub Diesla, a także silniki elektryczne. Najpopularniejsze są silniki benzynowe czterosuwowe. To dobre, sprawdzone i trwałe rozwiązania. Modele z silnikami Diesla są droższe, jednak charakteryzują się zwykle nieco lepszą wydajnością. Traktorki elektryczne zasilane są energią elektryczną, którą przechowują w swoich akumulatorach. Przed rozpoczęciem koszenia powinniśmy sprawdzić ich poziom naładowania, aby uniknąć konieczności przerywania pracy i ładowania traktorka. Zwykle modele elektryczne są rozwiązaniami drogimi, a ich czas pracy na w pełni naładowanych ogniwach wynosi do 3 godzin. Do zastosowań domowych każdy wariant napędu będzie dobry. Jeżeli wolimy klasyczne rozwiązania i nie chcemy się martwić o konieczność częstego ładowania akumulatorów, wybierzmy model z silnikiem spalinowym. Natomiast jeśli zależy nam na cichszej pracy i chcemy zadbać o środowisko, warto zainteresować się modelem elektrycznym.

 

Traktorek ogrodniczy kosiarka w największym wymiarze.  

Traktorek ogrodniczy w porównaniu z tradycyjnymi kosiarkami od razu sprawia wrażenie ogromnego urządzenia. Jaka jest jednak faktyczna różnica w szerokości roboczej tych rozwiązań? Kosiarki elektryczne obcinają trawę na szerokości zwykle od 30 do 40cm. Modele z silnikami spalinowymi są nieco większe i mocniejsze, a ich szerokość robocza to zwykle od 40 do 50cm. W przypadku traktorków ogrodowych ten parametr wynosi ok. 60cm. Większość modeli oscyluje jednak w pobliżu 100cm. Oznacza to, że wykonując koszenie za pomocą traktorka ogrodowego przebędziemy mniej więcej 2 razy krótszą drogę w porównaniu do typowej kosiarki. To bezpośrednio przekłada się na zaoszczędzony czas – nawet kilkanaście godzin miesięcznie. 

Traktorek ogrodowy wielofunkcyjny - co jeszcze potrafi traktorek ogrodowy? 

Traktorek ogrodowy wielofunkcyjny potrafi znacznie więcej niż tylko koszenie trawy. Dzięki dodatkowym przystawkom możemy wykorzystywać go do oczyszczania trawy, przewożenia ciężkich przedmiotów na przyczepie, odśnieżania czy zbierania liści. Traktorek ogrodowy – kosiarka z akcesoriami to bardzo uniwersalne i przydatne w ogrodzie narzędzie przez cały rok, nie tylko wiosną i latem. Nie musimy jednak kupować pełnego zestawu akcesoriów wraz z traktorkiem od razu. Na początek wystarczy sam traktorek, a z biegiem czasu, wraz z rosnącymi potrzebami, możemy dokupować kolejne elementy. 

Traktorek ogrodowy z osprzętem - jakie wyposażenie jest ważne? 

Podczas dokonywania wyboru naszego traktorka ogrodniczego musimy zwrócić na kilka elementów wyposażenia. Ważne, aby wybierany model posiadał duży kosz, najlepiej z możliwością opróżniania bez konieczności zsiadania z maszyny. Przednie oświetlenie przyda się podczas wykonywania pracy wieczorami, a także w nocy. Wygodny fotel i kierownica pozwolą na długie i wygodne koszenie przez długi czas. Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia jest także dysza, do której podłączymy wąż ogrodowy. Obecność dyszy pozwoli nam wygodnie i szybko umyć elementy podwozia traktorka.

Traktorek ogrodowy z pługiem - idealne rozwiązanie na śnieżne zimowe dni 

Odgarnianie śniegu zimą jest podobnie męczące jak koszenie trawy. Dodatkowo musimy zmagać się z niską temperaturą i grubymi, mniej wygodnymi ubraniami. Dokupując do traktorka ogrodowego pług możemy znacznie ułatwić sobie tę czynność. Odśnieżanie podjazdu za pomocą traktorka ogrodowego zajmie nam kilka minut, a także nie będzie w ogóle wymagało używania siły. To najlepszy sposób na wygodne odśnieżanie zimą.

Traktorek ogrodowy - jak używać. Porady dla nowych użytkowników 

Użytkowanie traktora ogrodowego nie jest trudne. Z pewnością poradzi sobie z tym każda osoba. Największym elementem sterującym jest kierownica, która służy do precyzyjnego skręcania kół. Za nią zwykle znajduje się tablica rozdzielca z kontrolkami informującymi o stanie urządzenia w danej chwili. W pobliżu umieszczone powinny być przyciski lub pokrętła od ustawiania świateł czy dźwignia wybierania odpowiedniego biegu. Prędkość pojazdu zwykle regulujemy naciskając z odpowiednią siłą na pedał gazu. Niektóre modele posiadają także tempomat, który umożliwi utrzymanie pożądanej prędkości tak długo, jak jego przełącznik pozostanie wciśnięty. Wysokość koszenia regulujemy natomiast za pomocą dużej, wyraźnie oznaczonej dźwigni. Kosiarki ogrodowe – traktorki obsługujemy zatem podobnie do samochodów. 

Czy traktorek ogrodowy nadaje się do koszenia trawy w ogrodzie? 

Traktorki ogrodnicze koszą trawę z taką samą precyzją jak dobrej jakości kosiarki. Wykonują to szybciej, gdyż ich szerokość robocza jest znacznie większa, a także są przy tym wygodniejsze. Nie musimy ich pchać, a także w ogóle chodzić. Przez cały czas siedzimy na wygodnym fotelu i sterujemy urządzeniem. Wiele modeli traktorków posiada nawet możliwość opróżniania kosza bez konieczności zsiadania. To zatem najlepsze, ale i najdroższe urządzenia służące do koszenia trawy w większych ogrodach. Do mniejszych powierzchni np. 100m2 prawdopodobnie lepiej jest jednak zakupić zwykłą kosiarkę, gdyż ta porodzi sobie z takim trawnikiem dość sprawnie, a my raczej nie zdążymy się zmęczyć. Oszczędność czasu w przypadku ciągniczka nie byłaby zbyt duża, a my wydalibyśmy znacznie więcej pieniędzy.

Traktorek ogrodowy czy warto? Wady i zalety rozwiązania 

Traktorek ogrodowy to bez wątpienia najwygodniejsze urządzenie, którym sprawnie przystrzyżemy każdy trawnik. Jest wytrzymały, niezawodny, szybki i dokładny. Prowadząc go, nie męczymy się, a po wyposażeniu go w dodatkowy osprzęt możemy nim odgarniać liście, śnieg, czyścić trawniki czy przewozić duże, ciężkie lub sypkie materiały. Traktorki ogrodnicze są jednak o wiele droższe niż kosiarki, a także wymagają znacznej ilości przestrzeni do przechowywania pojazdu oraz wszystkich akcesoriów. Należy zapewnić im także okresowy serwis.

Jaki traktorek ogrodowy wybrać? Podsumowanie 

Traktorek ogrodowy to najlepszy wybór dla osób ceniących sobie wygodę i szybkość koszenia. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru powinniśmy jednak sprawdzić czy dany produkt jest kompatybilny z dodatkowymi przestawkami np. do zbierania liści czy odśnieżania. Nigdy nie wiadomo, czy w przyszłości różne, dodatkowe funkcjonalności nie będą nam potrzebne. Sprawdźmy jeszcze najważniejsze parametry, o których była mowa w tym artykule. Dobrze dobrany do naszych potrzeb ciągniczek ogrodowy z pewnością będzie nam służył przez długie lata.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1230 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-13
Brak kontaktu z kurierem
2024-05-11
Szybka fachowa obsługa i przesyłka jestem zadowolony

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel