Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki aerator wertykulator kupić? Dlaczego Wertykulacja trawnika jest ważna?

2022-02-07
Jaki aerator wertykulator kupić? Dlaczego Wertykulacja trawnika jest ważna?

Poczekamy jeszcze kilka tygodni na nadejście wiosny, ale teraz jest dobry czas, aby zacząć planować niektóre prace, które należy wykonać, gdy tylko słońce zacznie ogrzewać nasze ogrody.

Chcąc mieć zdrowy i gęsty trawnik w ogrodzie, trzeba o niego dbać. Oczywiście najważniejsze jest regularne koszenie, ale samo koszenie nie wystarczy.

Czym dokładnie jest Wertykulacja?

Słowo skaryfikacja powstało z połączenia dwóch angielskich słów: pionowego i ciętego. Czyli oznacza to pionowe koszenie trawnika , w języku czeskim często mówi się również o napowietrzaniu trawnika. Dlatego na rynku można znaleźć również kosiarki do trawy, takie jak wertykulator lub aerator .

Wertykulator do trawy

Wertykulator chowa pod podwoziem wałek z zestawem noży, które obracają się i tną wierzchnią warstwę trawnika na głębokość 3-5 mm. Spowoduje to  rozbicie górnej stwardniałej skorupy, wycięcie filcu i mchu . Dzięki temu woda lepiej wsiąka w glebę . W tym samym czasie tak potrzebne powietrze dociera do korzeni trawnika . Noże przecinają również trawę, co zmusza trawnik do tworzenia nowych pędów i w efekcie gęstnienia . Wertykulator łamie również rośliny dwuliścienne, więc napowietrzanie zapobiega rozmnażaniu chwastów , których nie chcesz na trawniku.

Po wertykulacji wskazane jest zastosowanie nawozu do trawy, ponieważ łatwiej dostaje się on do naruszonej gleby i nie jest zmywany przez deszcz. Jednocześnie wskazane jest posypanie trawnika piaskiem kwarcowym po wertykulacji. Wypełnia to rysy na nożach i zapobiega szybkiemu uduszeniu gleby. Jednocześnie miejsca przerzedzania dobrze jest uzupełniać nasionami traw. Na koniec ważne jest dokładne podlewanie trawnika.

Kiedy należy przeprowadzić skaryfikację?

Idealnie nadaje się do wertykulacji dwa razy w roku. Po raz pierwszy na wiosnę, kiedy po raz pierwszy kosisz trawnik. Po raz drugi na początku jesieni, kiedy można przypuszczać, że nie będzie już znacząco rosła. Jednak ważne jest, aby uchwycić czas, kiedy gleba nie jest zbyt wilgotna, aby wertykulator nie wyrywał trawy. Licz się jednak z tym, że trawnik początkowo będzie wyglądał jak po bitwie po skaryfikacji. Nie musisz się jednak martwić, trawnik bardzo szybko się zregeneruje, a Ty zostaniesz nagrodzony zdrową i grubą ręką do napowietrzania.

Jak wybrać odpowiedni wertykulator?

W przypadku małych ogrodów wystarczy elektryczny wertykulator. Jest lekki i łatwy w użyciu. W przypadku większych ogrodów wybierz maszynę silnikową. Nie będziesz ograniczony przewodem zasilającym. Wertykulator silnikowy jest cięższy niż elektryczny, ale obracające się ostrza przesuwają go powoli do przodu. Wertykulator silnikowy porusza się więc praktycznie sam, więc obsługa jest bardzo łatwa.

wertykulacja trawnika
Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1227 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Bardzo szybka realizacja zamówienia. Ekspresowa wysyłka. Towar dobrze zapakowany i zabezpieczony. Wszystko w paczce było zgodnie ze specyfikacją. Polecam
2024-05-09
Zamówienie zostało zrealizowane profesjonalnie, jestem zadowolony.

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel