Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaką wybrać piłę łańcuchową HECHT ?

2020-10-05
Jaką wybrać piłę łańcuchową HECHT ?

✅ Jaką wybrać odpowiednią piłę?

Oczekujemy, że pilarka będzie służyć do określonego celu. Najczęściej jest to przygotowanie drewna opałowego, praca w ogrodzie przy przycinaniu drzew, czy też prace budowlane lub warsztatowe.
Jeśli szukasz piły do ​​przycinania drzew w ogrodzie, dobrym wyborem może być również piła akumulatorowa . Jest cichy, nie wymaga skomplikowanego uruchamiania i można obejść się bez kabli zasilających. Pojemność akumulatora jest niezawodnie wystarczająca do cięcia gałęzi nawet w większych sadach, pilarka akumulatorowa może być również używana w warsztacie.

Nie nadaje się jednak do przygotowywania drewna opałowego na zimę. Jeśli potrzebujesz wyciąć kilka kłód w kominku w ogrodzie, elektryczna piła łańcuchowa będzie Ci dobrze służyć. Jest stosunkowo cichy, łatwy w obsłudze i utrzymaniu oraz ma rozsądne koszty nabycia. Ponieważ nie wytwarza spalin, można go używać w pomieszczeniach.
Piły łańcuchowe mają wystarczającą moc, aby przeciąć większą część drewna. Dzięki silnikowi spalinowemu nie ogranicza Cię przedłużacz, dzięki czemu możesz ich używać wszędzie, nawet w lesie. Niewielkim podatkiem za to jest nieco wyższy poziom hałasu. Wadą jest to, że nie można używać piły łańcuchowej w pomieszczeniach.
Alternatywnie zalecamy rozważenie zakupu piły tarczowej (piły tarczowej) . Dzisiejsze nowoczesne pilarki kołyskowe są wielokrotnie bezpieczniejsze niż przestarzałe pilarki stołowe. Przygotowanie drewna opałowego na pilarce kołyskowej jest szybsze ręcznie.

✅ Czy piły łańcuchowe są bezpieczne?

Od pierwszych modeli wyprodukowanych na początku ubiegłego wieku piły łańcuchowe przeszły długi rozwój, uzupełniony o niektóre funkcje bezpieczeństwa, takie jak hamulec bezpieczeństwa, podparcie zębów, chwytacz łańcucha itp. Niemniej jednak nadal jest to jedna z najniebezpieczniejszych maszyn. bardziej niż nadaje się do używania mocnych butów (najlepiej ze wzmocnionym noskiem), nie tnących spodni, nie tnących rękawic, gogli lub osłony, w przypadku pił łańcuchowych również ochronników słuchu. Ze względu na możliwość odrzutu należy również używać kasku.

✅ Jaki jest cel hamulca bezpieczeństwa?

Zwłaszcza przy cięciu końcówką prowadnicy (ale nie tylko nią) może wystąpić tzw. Odrzut. Obracający się łańcuch po prostu „wgryza się” w cięcie i rzuca piłę prowadnicą do góry, często bezpośrednio w głowę operatora. Oczywiście dzieje się to zwykle wtedy, gdy operator tego najmniej oczekuje, więc nie ma możliwości zatrzymania piły. Dlatego dźwignia hamulca bezpieczeństwa jest umieszczona przed przednim uchwytem pilarki w taki sposób, że uderza w grzbiet dłoni operatora podczas odrzucania i obracania piły do ​​góry. To aktywuje hamulec i natychmiast zatrzymuje łańcuch.

✅ Co powinienem sprawdzić przed każdym cięciem?

Przed każdym cięciem upewnij się, że łańcuch jest odpowiednio napięty. Prawidłowo napięty łańcuch nie może być ani zbyt napięty, ani zbyt luźny. Nie może swobodnie wisieć na szynie, musi być idealnie naprężona na całym obwodzie szyny. Jednocześnie nie wolno go jednak przełączać, co doprowadziłoby do jego nadmiernego wyrwania i zwiększonego zużycia pręta. Jeśli chwycisz odpowiednio naprężony łańcuch na środku prowadnicy między palcami i pociągniesz go z niewielką siłą, powinien być tylko luźny, aby można go było wyciągnąć z rowka prowadnicy do około połowy prowadnic łańcucha. Sprawdź również napięcie łańcucha podczas cięcia. Sprawdzając napięcie łańcucha, zawsze upewnij się, że pilarka nie uruchamia się samoczynnie (wyjmij akumulator, odłącz przewód zasilający lub odłącz świecę zapłonową).
Oczywiście sprawdź również, czy w pilarce jest wystarczająca ilość oleju, aby nasmarować łańcuch i prowadnicę. W końcu sprawdzaj to stale przez cały czas cięcia.
Wskazane jest również, aby przed każdym cięciem sprawdzić, czy hamulec bezpieczeństwa działa prawidłowo. Znaczenie prawidłowego działania hamulca opisano w powyższym akapicie. W przypadku piły elektrycznej silnik elektryczny zwykle w ogóle nie uruchamia się po uruchomieniu hamulca. W przypadku pilarek łańcuch nie może się obracać, gdy włączony jest hamulec.

✅ Co powinienem zrobić z piłą po cięciu?

Przede wszystkim warto oczywiście dobrze wyczyścić piłę. Zdejmij osłonę łańcucha, pod którą zwykle trzyma się trociny sklejone olejem z prowadnicy. Oczywiście posprzątaj też przestrzeń pod barem. Przy tej okazji sprawdź również, czy kanał, przez który wtryskiwany jest olej do prowadnicy, nie jest zatkany. W przypadku pił łańcuchowych sprawdź stan filtra powietrza.
Nowoczesne organiczne oleje organiczne do stratnego smarowania mają tę zaletę, że są pochodzenia naturalnego. Dlatego nie szkodzi naturze i szybko się w niej rozkłada. Jednak ta funkcja nie pasuje do pił. Jeśli pozostawisz olej w pilarce przez dłuższy czas, zacznie on rozkładać się w pilarce i może zatykać pompę i kanały smarowania. Jeśli nie planujesz używać piły przez dłuższy czas, wskazane jest, aby usunąć z niej cały olej, wlać niewielką ilość oleju mineralnego do zbiornika i krótko obrócić piłę, aby wypłukać bioolej z pompy i przewodów.
Nie przechowuj pił łańcuchowych z paliwem mieszanym dłużej niż 14 dni. Olej w benzynie szybko się degraduje i traci smarowność. Stare paliwo może spowodować zatarcie silnika.

✅ Jak prawidłowo naostrzyć łańcuch?

Oczywiście najłatwiejszym sposobem jest ostrzenie łańcucha przez profesjonalistę. Jednak ostrzenie łańcucha w domu również nie jest trudne. Najważniejsze jest użycie pilnika o odpowiedniej średnicy i zachowanie prawidłowego kąta ostrzenia oraz kąta prowadzenia (nachylenia) pilnika podczas szlifowania. Mogą Ci w tym pomóc różne produkty, które prowadzą pilnik we właściwym kierunku. Średnica pilnika, kąt i koniec szlifowania jest zawsze określany przez określony typ łańcucha. Nie zapomnij również obniżyć stopy ograniczającej.

Możliwe jest szlifowanie łańcucha bezpośrednio na pilarce, ale wcześniej upewnij się, że akumulator został wyjęty z piły akumulatorowej, pilarka elektryczna nie jest w sieci i odłącz świecę zapłonową, aby zabezpieczyć piłę łańcuchową przed przypadkowym uruchomieniem. 
Zaznacz pierwszy oszlifowany ząb markerem alkoholowym (żeby wiedzieć, gdzie przestać szlifować). Włożyć pilnik do zęba tak, aby ok. 20% jego przekroju znajdowało się powyżej krawędzi ostrza. Tylko szlifować pociągnięcia (zwykle wystarczą tylko 3-4 pociągnięcia dla utrzymanego łańcucha). Najpierw szlifuj tylko nieparzyste zęby, a następnie równe, aby nie trzeba było ciągle zmieniać nachylenia pilnika. Stopka opuszczająca jest zwykle opuszczana po przeszlifowaniu łańcucha. Stopniowe szlifowanie zmniejsza krawędź tnącą, a jeśli zdarzy się, że znajdzie się na poziomie stopy ograniczającej lub nawet niżej, łańcuch nie będzie się przecinał. Stopa jest szlifowana pod kątem prostym płaskim pilnikiem. Zaokrąglij przednią krawędź stopy tak, aby jak najbliżej przypominała oryginalny kształt.

✅ Jak mogę samodzielnie dbać o pilarkę?

Regulacja naciągu łańcucha została opisana w powyższym akapicie. Oprócz standardowego czyszczenia, które zostało również opisane powyżej, filtr powietrza w pilarce łańcuchowej należy regularnie czyścić. Wkłady papierowe można czyścić tylko przez ostukanie i należy je regularnie wymieniać w przypadku nadmiernego zatkania. Filtry piankowe można myć w letniej wodzie z dodatkiem detergentu. Wkładki nylonowe można czyścić poprzez stukanie, przedmuchiwanie sprężonym powietrzem i mycie w letniej wodzie z detergentem.
Sprawdzaj świecę zapłonową przynajmniej raz w sezonie i wymień w razie potrzeby.
W przypadku pił łańcuchowych może być od czasu do czasu konieczna regulacja prędkości obrotowej silnika. Jeśli nie masz niezbędnego obrotomierza, nigdy nie dostosujesz prawidłowej prędkości w domu. Dlatego zawsze lepiej pozostawić regulację w autoryzowanym serwisie.Piła jest regulowana na gaźniku za pomocą dysz L, T, H. Dysze są zwykle opisane przy otworach w pokrywie nad gaźnikiem. Dysza L reguluje gęstość mieszanki. Bez obrotomierza można z grubsza wyregulować prędkość, aby silnik nie gasł przy niskich prędkościach i nie dławił się przy dużych prędkościach. Za pomocą dyszy T można wtedy wyregulować prędkość biegu jałowego tak, aby silnik nie zgasł, ale jednocześnie, aby łańcuch nie obracał się spontanicznie. Aby ustawić dużą prędkość za pomocą dyszy H, absolutnie niezbędny jest tachometr. Ustawienie zbyt dużej prędkości skróci żywotność piły, aw skrajnych przypadkach silnik może zostać natychmiast uszkodzony.
Pilarka musi być dobrze zabezpieczona podczas wszelkich manipulacji uruchomioną piłą, tj. Także podczas regulacji prędkości, aby na przykład nie można go było zepchnąć ze stołu z powodu wibracji. Łańcuch musi mieć wystarczająco dużo wolnej przestrzeni wokół siebie, aby przypadkowo odwrócony łańcuch nie mógł niczego złapać. Jest rzeczą oczywistą, że operator bardzo ostrożnie podchodzi do wyregulowanej piły tak, aby znajdowała się ona poza zasięgiem prowadnicy i łańcucha .

✅ Jaka jest prawidłowa proporcja mieszanki paliwowej?

Obecnie norma europejska przewiduje, że dla nowych silników dwusuwowych proporcja mieszanki paliwowej nie może przekraczać 1:50. Oznacza to, że na 50 części benzyny zużywa się 1 część oleju. Jednak w przypadku starszych silników stosunek oleju do benzyny może być wyższy. Zawsze możesz znaleźć stosunek w instrukcji obsługi maszyny lub skontaktować się z producentem.

Zawsze przygotowuj mieszanki paliwowe tylko w takiej ilości, jakiej aktualnie używasz. Olej w benzynie szybko się degraduje, traci smarowność i przy zastosowaniu 14-dniowej mieszanki już istnieje ryzyko zatarcia silnika.

✅ Jakie są najczęstsze błędy podczas użytkowania piły?

Najbardziej podstawowym błędem jest to, że użytkownik nie czyta instrukcji użytkowania. Niektórzy patrzą na instrukcje tylko wtedy, gdy napotkają problem, inni próbują rozwiązać problem samodzielnie. Z reguły wyrządzają więcej szkody niż pożytku. Jednocześnie, studiując instrukcje, mogą zaoszczędzić niepotrzebnej podróży do serwisu.
Jeśli na pilarce elektrycznej zostanie uruchomiony hamulec bezpieczeństwa, silnik nie będzie się obracał, piła nic nie zrobi po naciśnięciu wyłącznika. Działanie hamulca jest opisane w instrukcjach, a wielu klientów co roku przychodzi do serwisów i sklepów tylko po to, aby pokazać im, że wystarczy przesunąć dźwignię hamulca.
Łańcuch należy wprowadzić we właściwym kierunku, aby zęby przesuwały się do przodu wraz z ostrzem. Niestety nawet w tym przypadku, jakkolwiek mało prawdopodobne może się to wydawać, klienci z pewną regularnością odwiedzają serwis z reklamacjami, że pilarka źle tnie, a łańcuch jest do góry nogami.
W przypadku wybranych modeli pił do zimnego rozruchu wymagane jest prawidłowe użycie ssania lub pompki zastrzykowej wtrysku paliwa. Procedura zimnego rozruchu jest również opisana w instrukcji. Jeśli jednak nie jest przestrzegane, piła nie uruchomi się.
Zdarza się również, że użytkownik nie czyta instrukcji i wlewa czystą benzynę do baku bez odpowiedniej proporcji dolanego oleju. W takim przypadku silnik zablokuje się prawie natychmiast.
Złe przechowywanie, w którym paliwo i olej pozostają w pilarce przez wiele tygodni w celu nasmarowania prowadnicy, również spowoduje wiele problemów. Niestety, obecne wymagania środowiskowe dotyczące degradacji smarów oznaczają, że oleje ulegające degradacji w środowisku mają krótki okres użytkowania i ulegają degradacji w czasie. Olej w paliwie traci swoją smarowność i silnik może zatrzeć się podczas spalania kilkumiesięcznej mieszanki. Biokomponent w nowoczesnej benzynie, jeśli jest narażony na długotrwałe działanie powietrza i wilgoci, może trwale zatkać gaźnik. Dlatego zaleca się spuszczenie niewykorzystanego paliwa ze zbiornika, uruchomienie piły i pozwolenie silnikowi spalić pozostałe paliwo z gaźnika.
Olej przeznaczony do stratnego smarowania prowadnicy i łańcucha szybko ulega degradacji, ale pozostawiony w pilarce przez długi czas może spowodować degradację i uszkodzenie pompy olejowej. Dlatego przed przechowywaniem piły zaleca się spuścić olej ze zbiornika smarowania łańcucha, wlać do zbiornika niewielką ilość oleju mineralnego i obrócić piłę na krótko tak, aby olej dostał się do pompy i kanałów do smarowania prowadnicy.

Zobacz dostępne maszyny HECHT

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.50 / 5.00 1320 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Nie mam zastrzeżeń wszystko sprawnie i szybko
2024-02-27
Szybka dostawa i wstępna próba Ok,zobaczymy jak w długim użytkowaniu

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel