Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaką Wybrać Glebogryzarkę HECHT ?

2020-10-09
Jaką Wybrać Glebogryzarkę HECHT ?

✅  Jaką wybrać najlepszą glebogryzarkę ?

Celem Glebogryzarki jest spulchnianie gleby. Zanim zdecydujesz, jaki rodzaj kupić, musisz dokładnie wyjaśnić, czego od niego oczekujesz.
Małe kultywatory akumulatorowe i elektryczne bardzo dobrze sprawdzą się w mniejszych, już założonych ogródkach. Są bardzo łatwe w obsłudze, wymagają jedynie minimalnej konserwacji. W zależności od wybranego modelu szerokość robocza waha się zwykle od 20 do 40 cm. Jeśli masz w ogrodzie kilka kwietników z marchewką, pomidorami, ogórkami itp. Dla zabawy, kultywator elektryczny lub akumulatorowy może być właśnie dla Ciebie. W małym kwietniku możesz bardzo umiejętnie pracować z małym kultywatorem. Na przykład, jeśli zbierzesz rzodkiewki z połowy łoża, a marchew dopiero kiełkuje w drugiej połowie grządki, namoczenie pierwszej połowy łoża małym kultywatorem i przygotowanie go do nowego siewu lub sadzenia nie stanowi problemu.
Glebogryzarki spalinowe mają tę wielką zaletę, że nie potrzebują żadnych kabli zasilających i nie są ograniczone pojemnością baterii. Z drugiej strony są nieco głośniejsze i wydzielają spaliny. Najmniejsze glebogryzarki silnikowe napędzane silnikiem dwusuwowym są porównywalne z glebogryzarkami elektrycznymi pod względem zręczności i wydajności. Ich szerokość robocza wynosi zwykle około 25 cm. Chociaż są nieco cięższe od maszyn elektrycznych ze względu na silnik spalinowy, nadal są stosunkowo łatwe w obsłudze i mogą być świetnym wyborem wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu.
Średnie i duże Glebogryzarki silnikowe często mają wystarczającą moc, aby założyć nowy kwietnik na lżejszych glebach. Na niektórych maszynach szerokość robocza może przekraczać ponad 100 cm. Dzięki takiej maszynie można uprawiać nawet mniejsze pole. Wiele glebogryzarek silnikowych można dokupić z innymi akcesoriami, dzięki którym glebogryzarką można np. wykonywać czynności Orania, siewu nasion, orania ziemniaków czy układania ich w grobowcach itp. Najmocniejsze maszyny można w łatwy sposób za pomocą niezbędnych akcesoriów przerobić na ciągnik jednoosiowy z platformą.

✅ Czy praca z glebogryzarką jest bezpieczna?

Praca z każdą maszyną wiąże się z pewnym ryzykiem i nawet glebogryzarka nie jest wyjątkiem. Na przykład noże obracające się w glebie mogą złapać kamień i wyrzucić go. Dlatego noże posiadają osłonę, której pod żadnym pozorem nie należy zdejmować. Podczas pracy noś solidne i wysokie buty. Jeśli pracujesz z glebogryzarką, upewnij się, że nikt inny nie znajduje się w promieniu 5 metrów.
Podczas pracy zwracaj uwagę na wszystko, co mogą złapać noże . Z obszaru, w którym pracujesz glebogryzarką, usuń wszystko, co maszyna mogłaby złapać za pomocą redlic. Na przykład wyrzucona odzież złapana przez szybko obracające się ostrza może działać jako skuteczna proca. Jeśli na przykład kamień utkwi w ubraniu, może zostać rzucony z ogromną prędkością, sięgającą kilkudziesięciu metrów. W przypadku glebogryzarek elektrycznych należy zwrócić uwagę na przewody zasilające. Linka musi zawsze znajdować się całkowicie poza zasięgiem redlic.
Zakładając nowe klomby, upewnij się, że w okolicy nie ma żadnych ukrytych kabli ani rur.
Zawsze noś sprzęt ochronny, zwłaszcza okulary, solidne buty i rękawice. Jeśli sięgniesz w obszar noży (na przykład musisz usunąć splątany korzeń lub sznur), zawsze upewnij się, że maszyna nie może się samodzielnie uruchomić. W przypadku maszyny elektrycznej odłącz przewód zasilający, w przypadku maszyn bezprzewodowych wyjmij akumulator, a w przypadku maszyny silnikowej najlepiej odłączyć przewód świecy zapłonowej.

✅ Jak pracować z glebogryzarką ?

Zasada pracy glebogryzarki jest prosta. Glebogryzarka ma tendencję do poruszania się do przodu. Należy temu zapobiec, aby noże mogły zakopać się w nasiąkniętym gruncie. Kultywator elektryczny można łatwo trzymać tylko rękami. Głębokość rozluźnienia określasz na podstawie tego, jak szybko pozwolisz mu poruszać się do przodu. Mówiąc najprościej - im dłużej trzymasz go na miejscu, tym głębiej kopie.
Nie możesz utrzymać potężnych maszyn silnikowych w miejscu tylko rękami. Dlatego wyposażone są w tzw. Ostrogę za redlicami, która pełni rolę hamulca. Zasadniczo jest to stały pionowy pręt, który kultywator ciągnie za sobą w ziemi. Ponieważ operator popycha kierownicę lub puszcza ją do góry, bardzo łatwo jest kontrolować, z jaką prędkością maszyna będzie się poruszać, a tym samym również na jaką głębokość będzie kopać gleba.

✅ Na jaką głębokość glebogryzarka może spulchnić glebę?

Głębokość pogłębiania zależy zawsze od średnicy noży. W przypadku kultywatorów elektrycznych jest to zwykle około 20 cm, w przypadku maszyn z silnikiem spalinowym może to być nawet dwa razy - 40cm. Teoretycznie możliwe jest wtedy osiągnięcie głębokości równej średnicy noży .

✅ Jakie są zalety glebogryzarki ?

Często wspomina się o oszczędzaniu czasu. Nawet za pomocą klasycznej łopaty, motyki i grabi można ustawić nawet mały kwietnik przez kilka godzin bez uzyskania takiej samej jakości spulchniania, jaką może obsłużyć nawet mały elektryczny kultywator w ciągu kilku minut. Dlatego nie należy zapominać o jakości obluzowywania. Należy również pamiętać, że glebogryzarka nie ma konkurencji przy kopaniu kompostu czy nawozu. Nawóz i kompost mieszają się równomiernie z glebą, co oczywiście wpływa na jakość plonu.

✅ Czy mogę jeździć po drogach ciągnikiem jednoosiowym ?

Jeśli kupisz kultywator wielofunkcyjny, który obejmuje konwersję na ciągnik jednoosiowy, zapewne będziesz się zastanawiać, czy możesz nim jeździć po drogach. Z punktu widzenia prawa ciągnik jednoosiowy to pojazd silnikowy, który musi spełniać określone wymagania. Przede wszystkim więc musi posiadać świadectwo techniczne, a kierowca musi posiadać prawo jazdy. Ponadto w takim przypadku muszą mieć opłacone ustawowe ubezpieczenie. Niezastosowanie się do tego może skutkować stosunkowo wysoką grzywną. W przypadku, gdy taki pojazd uczestniczy w wypadku, oprócz grzywny zapłacisz wszystkie odszkodowania. Obecnie, z kilkoma wyjątkami, większość ciągników jednoosiowych na rynku nie posiada homologacji do użytku drogowego. Większości użytkowników wystarczy możliwość przewożenia materiałów na terenie niepublicznym.


Zobacz dostępne maszyny HECHT

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1232 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
Ok
2024-05-14
FIRMA EXPRES-WIĘCEJ TAKICH1

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel