Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przygotować szklarnię do nowego sezonu krok po kroku

2023-03-23
Jak przygotować szklarnię do nowego sezonu krok po kroku

Wraz z nadejściem wiosny zbliża się również nowy sezon upraw szklarniowych. Jeśli w tym roku planujesz uprawę większej liczby roślin, ważne jest, aby przygotować swoją szklarnię tak, aby była jak najlepiej przygotowana do nowego sezonu. W tym artykule przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, jak przygotować szklarnię do nowego sezonu na wiosnę.

Wyczyść szklarnię
Zanim zaczniesz przygotowywać swoją szklarnię do nowego sezonu, koniecznie najpierw dokładnie ją wyczyść. Usuń wszelkie resztki roślinne i liście pozostałe z poprzedniego sezonu oraz oczyść okna z kurzu i brudu. Jeśli musisz wyczyścić wnętrze szklarni, możesz użyć mieszanki octu i wody lub specjalnego środka do czyszczenia szklarni.

Przeprowadzenie inspekcji
Przed rozpoczęciem nowego sezonu wegetacyjnego warto sprawdzić stan szklarni. Sprawdź, czy okna są w porządku i czy wszystkie części szklarni są mocno połączone. Jeśli jakieś części są uszkodzone, koniecznie je napraw lub wymień.

Przygotowanie gleby
Przygotuj glebę tak, aby była jak najbardziej odpowiednia dla roślin. Jeśli uprawiasz rośliny w pojemnikach, możesz użyć nowej gleby i dobrze ją wymieszać. Jeśli masz glebę bezpośrednio w szklarni, możesz ją wzbogacić nawozem lub kompostem, a w jej ugniataniu i mieszaniu pomoże ci mały kultywator elektryczny lub akumulatorowy. Upewnij się, że gleba jest luźna i przepuszczalna, aby korzenie roślin mogły się prawidłowo rozwijać. Pamiętaj też, że gleba w szklarni powinna być całkowicie wymieniana przynajmniej raz na 5 lat na głębokość co najmniej 15 cm.

Zainstaluj system nawadniania
Ważne jest, aby zapewnić roślinom w szklarni wystarczającą ilość wody. Jeśli nie masz czasu na regularne podlewanie, automatyczny system nawadniania zrobi to za Ciebie. Istnieje wiele różnych rodzajów systemów nawadniania, które można zastosować, ale systemy kropelkowe lub podciekowe najlepiej nadają się do szklarni, ponieważ podlewają tylko glebę pod roślinami, a więc nie narażają ich na szok temperaturowy, którego doznałyby, gdyby liście zostały spryskane wodą z lodem w przegrzanej szklarni. Pamiętajmy też, że rośliny w szklarni potrzebują więcej wody niż rośliny na zewnątrz.

Węże zraszające
Węże do podlewania

Zdecyduj, co chcesz uprawiać
Zanim rozpoczniesz właściwą uprawę, warto zastanowić się, co chcesz uprawiać w tym roku. Zdecyduj, jakie warzywa chcesz uprawiać i jakie są ich wymagania dotyczące gleby, wody i światła. Zastanów się, jak rozmieścisz rośliny, aby nie zacieniały się wzajemnie. Zastanów się również, jak szybko rosną rośliny i jak stopniowo będziesz je zbierać. Na przykład, można łatwo posadzić sałaty pomiędzy pomidorami, ponieważ zanim pomidory urosną, sałaty zostaną zebrane.

Mając szklarnię i plan sadzenia na miejscu, teraz jest czas, aby rozpocząć sadzenie i obserwować wzrost roślin. Ważne jest, aby pamiętać, że szklarnia jest w rzeczywistości sztuczną atmosferą, więc musisz być uważny i konsekwentny w opiece nad roślinami. Z dobrym planowaniem i przygotowaniem szklarni, możesz być w stanie wyhodować zdrowe warzywa w tym roku.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1230 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Urządzenie działa super, ale uważam, że olej zawsze powinien być w komplecie Pozdrawiam
2024-05-14
Bardzo dobry kontakt na każdym etapie realizacji zamówienia. Szybka wysyłka. pozdrawiam.

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel