Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o trawnik w listopadzie?

2019-11-03
Jak dbać o trawnik w listopadzie?

Spadające temperatury i malejące światło dzienne oznaczają, że trawnik nie rośnie już tak, jak wiosną i przygotowuje się na zimę. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy przestać dbać o trawnik. Interwał koszenia się teraz rozciąga, więc nie ma potrzeby częstego koszenia. Jeśli chcesz mieć dobry trawnik na wiosnę, ważne jest prawidłowe oszacowanie ostatniego czasu koszenia. W przypadku hibernacji idealna długość trawnika wynosi około 5 cm. Data ostatniego koszenia będzie co roku inna, w zależności od aktualnej pogody. Oczywiście zależy to również od regionu. W górach prawdopodobnie zakończysz sezon wcześniej niż na cieplejszych nizinach. Szacowanie, kiedy ostatni raz kosisz trawnik, to trochę loteria. Nigdy nie wiadomo, ile jeszcze trawnika będzie rosło zimą i ile trawy będzie rosło wczesną wiosną, zanim skończy się po raz pierwszy. Łatwo może się zdarzyć, że trawnik zostanie zarośnięty podczas pierwszego koszenia.Trudno będzie nie tylko kosić, ale także przy pierwszym podcinaniu. Po tym trawnik będzie się odzyskiwał do trzech tygodni, czego zdecydowanie nie chcesz. Przed ostatnim koszeniem wskazane jest zaostrzenie kosiarki, aby cięcie było ostre, a trawnik nie doznał niepotrzebnego wstrząsu przed zimą.


Nie zapomnij wyczyścić i wygrabić liści


Zaniedbanie starannego kopania i czyszczenia liści nie tylko uszkadza trawnik, ale może spowodować pożar w całym ogrodzie. Mogą hibernować różne pleśnie, choroby i szkodniki w liściach. Zgrabiarki z tworzywa sztucznego najlepiej nadają się do grabienia liści. Są skuteczne na płaskich trawnikach, ale mogą być niezdarne pod żywopłotami, w ozdobnych łóżkach i wąskich rogach.Możemy znacznie ułatwić pracę, używając poręcznej dmuchawy lub odkurzacza do liści. Dmuchawą do liści wydmuchujesz nawet najtrudniejsze miejsca. Na płaskich powierzchniach liści można z łatwością wydmuchać pojedynczy stos, który można bardzo szybko wyczyścić. Z drugiej strony odkurzacz ssie liście i miażdży je do torby. Zmiażdżone liście można lepiej kompostować. Niektóre odkurzacze umożliwiają łatwe przełączanie między funkcjami odkurzacza i dmuchawy. W razie potrzeby można użyć go jako dmuchawy w miejscach, do których nie dociera dysza odkurzacza. Po przełączeniu na funkcję odkurzacza odkurzysz dmuchane liście za pomocą tej samej maszyny. W mniejszych ogrodach często wystarczy użyć odkurzacza elektrycznego, który jest łatwy w użyciu, nie tak głośny jak maszyna z napędem, a także łatwiejszy w utrzymaniu. Jeśli masz problem z wyciągnięciem długiego przewodu zasilającego na podwórku, bezprzewodowy odkurzacz wyeliminuje ten problem. W średnich ogrodach z większą ilością drzew liściastych bardziej odpowiednia może być dmuchawa spalinowa.


Trawnik nawozowy jesienią

W listopadzie najwyższy czas nawozić trawnik po raz ostatni. W każdym razie nie używaj tego samego nawozu, którego użyłeś do nawożenia trawnika w sezonie. Specjalne nawozy o zupełnie innym składzie są przeznaczone do jesiennego nawożenia, które wspierają wzrost systemu korzeniowego w okresie odpoczynku wegetacyjnego.

Jeśli zaniedbasz się o trawnik na jesieni, wiosną potrzeba znacznie więcej wysiłku i dłuższego czasu, aby nadać trawnikowi ekskluzywny wygląd.

Dmuchawy i odkurzacze do liści

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1223 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Bardzo dobry kontakt na każdym etapie realizacji zamówienia. Szybka wysyłka. pozdrawiam.
2024-05-09
Zamówienie zostało zrealizowane profesjonalnie, jestem zadowolony.

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel