Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak Dbać o Akumulator i Baterie Zimą

2021-12-27
Jak Dbać o Akumulator i Baterie Zimą

Niezależnie od tego, czy akumulatory w technologii służą do jej napędzania, czy tylko do uruchamiania silnika, szczególnie zimą nie wolno nam ich zaniedbywać, bo na wiosnę możemy mieć niemiłe niespodzianki.

Nie tylko w technice ogrodniczej coraz częściej stosuje się różnego rodzaju baterie. Można je również spotkać w e-rowerach, służą też do zasilania skuterów elektrycznych czy quadów. Baterie zasilają niektóre kosiarki elektryczne, piły i inne narzędzia. Są to często mniej lub bardziej sezonowe maszyny, które sprzątasz w garażu lub rzucasz na zimę i „wyciągasz” je na wiosnę. Jeśli jednak zapomnisz odpowiednio zadbać o baterię, jest więcej niż prawdopodobne, że "umrze" w czasie zimy.

Jak Dbać o Akumulator

Obecnie najczęściej stosuje się baterie ołowiowe lub nowocześniejsze baterie litowe. Jest między nimi kilka istotnych różnic. Akumulatory kwasowo-ołowiowe są ciężkie, ale tańsze niż akumulatory litowe. Z drugiej strony, baterie litowe o mniejszej wadze i mniejszych gabarytach zatrzymują dużą ilość energii, przez co bardziej nadają się do napędzania e-rowerów, małych narzędzi bezprzewodowych itp. Niestety te zalety niweluje wyższa cena.

Jednak te dwa rodzaje baterii mają jedną wspólną cechę. Nienawidzą głębokiego rozładowania. Z reguły wystarczy kilkakrotne rozładowanie akumulatora kwasowo-ołowiowego i od razu poczujesz, że nie mieści się w nim tyle energii, co wcześniej. Mówiąc najprościej - rozładuje się szybciej. A jeśli zostawisz go rozładowanym przez długi czas, bateria w ogóle się nie ładuje. W końcu to nic nowego, wszyscy kierowcy doskonale zdają sobie sprawę, że akumulator łatwo ulega zniszczeniu w samochodzie, który zostawiają na jakiś czas zaparkowanym, a zimą płaci dwa razy więcej.

Baterie litowe wymagają nawet jednorazowego rozładowania poniżej określonego limitu i ulegną trwałemu uszkodzeniu . Dlatego zazwyczaj wyposażone są w elektronikę, która steruje procesem ładowania i rozładowywania i jednocześnie zazwyczaj odłącza je zanim rozładowanie nastąpi poniżej dopuszczalnego poziomu.

W każdym razie oba typy akumulatorów muszą być przechowywane naładowane. Należy wziąć pod uwagę tzw. efekt samorozładowania, kiedy napięcie na akumulatorze powoli spada, nawet gdy go nie używasz. Chociaż efekt samorozładowania baterii litowych jest stosunkowo niski, nie zalecamy go lekceważyć.

Jak Dbać o Akumulator i Baterie Zimą

Baterie w hulajnodze elektrycznej HECHT EQUIS

Nikt nie będzie zadowolony, jeśli wiosną jeździ np. hulajnogą elektryczną, której jesienią udało się przejechać kilkadziesiąt kilometrów na jednym ładowaniu, a wiosną ledwo da się nią przejechać za bramą. Cena zakupu nowego akumulatora często może być zbliżona do połowy pierwotnej ceny całej maszyny. Dlatego zdecydowanie opłaca się niczego nie zaniedbywać.

Dlatego zawsze przechowuj akumulatory w miejscach chronionych przed mrozem . Jeśli nie możesz zaparkować całej dużej maszyny w takich miejscach, zdecydowanie warto wyjąć chociaż akumulator i przełożyć go na ciepło. Baterie należy sprawdzać co najmniej raz w miesiącu i w razie potrzeby doładować. Jednak do ładowania zawsze używaj tylko ładowarek zalecanych przez producenta. Jednocześnie postępuj zgodnie z zalecanymi procedurami ładowania. Dzieje się tak, ponieważ niebezpieczne typy akumulatorów kwasowo-ołowiowych mogą zostać uwolnione podczas ładowania niektórych rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, dlatego można je ładować tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

A jak jest z tobą? Czy zdarza Ci się mieć gdzieś zimowaną maszynę, w której należałoby teraz prewencyjnie sprawdzić i ewentualnie naładować akumulator?

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.50 / 5.00 1320 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-06
Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Polecam firmę sprzedającą. Kosiarka jeszcze nie wyjechała w pole, więc trudno wydać opinię.
2024-02-27
Szybka dostawa i wstępna próba Ok,zobaczymy jak w długim użytkowaniu

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel