Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dobór głowic - narzędzi tnących do kos spalinowych STIHL , HUSQVARNA , OLEO-MAC

2023-01-23
Dobór głowic - narzędzi tnących do kos spalinowych STIHL , HUSQVARNA , OLEO-MAC

Kosy spalinowe standardowo są dostarczane wraz z głowicami żyłkowymi oraz tarczami stalowymi. Ponadto większość producentów oferuje szeroką gamę akcesoriów do kos w postaci wszelkiego rodzaju tarcz poliamidowych (nylonowych), tarcz stalowych, głowic wielożyłkowych lub wieloostrzowych. Pewnie zadajecie sobie Państwo pytanie – po co to wszystko?

W większości przypadków standardowe wyposażenie kos pozwoli nam bezproblemowo wykonać prace związane z utrzymaniem zieleni na terenie naszego posesji i wokół niej. Warto jednak pamiętać o możliwości wykorzystania naszego urządzenia do wielu prac, których wykonanie ułatwią, a wielu przypadkach wręcz umożliwią wykonanie pewnych specjalistycznych czynności.

Wybierając wyposażenie naszej kosy musimy pamiętać o charakterystycznych cechach narzędzi tnących tak, aby wykorzystać je zgodnie z przeznaczeniem, w sposób nieobciążający nadmiernie silnika oraz układu przeniesienia napędu naszej kosy. Standardowe głowice żyłkowe, głowice wielożyłkowe oraz tarcze wykonane z tworzywa są przeznaczone do koszenia roślin zielonych, natomiast tarcze stalowe są przeznaczone do koszenia zarówno roślin zielonych jak i roślin o łodygach zdrewniałych (gałęzie, odrosty, itp.).

Rośliny ścięte przy pomocy żyłki zostają częściowo lub całkowicie rozdrobnione i rozrzucone na powierzchni roboczej, ścięte tarczą są odkładane na pokos (podobnie jak przy użyciu tradycyjnej kosy). A więc do przycinania, wykaszania terenów, z których ścięte rośliny nie będą zbierane lepiej stosować głowice żyłkowe. Szczególnie do dokończenia pracy po kosiarce lub traktorze, wokół drzew i krzewów. Jeśli zamierzamy ścięte rośliny zebrać z powierzchni roboczej, to kosę powinniśmy wyposażyć w tarczę.

Zastosowanie kosy do tak specyficznych prac jak okrzesywanie lub wycinanie krzewów (również małych drzew) wymaga wyposażenia naszej maszyny w tarcze stalowe wielozębne. Pamiętajmy jednak wybierając odpowiedni model tarczy, że tarcze posiadające mniejszą ilość zębów są, co prawda tarczami bardziej wydajnymi, jednak wymagają współpracy z maszyną napędzaną silnikiem o większej mocy.

Ze względów bezpieczeństwa nie wolno dowolnie stosować narzędzi tnących. Przed dokonaniem wyboru zapoznajmy się z instrukcją obsługi, zawierającą szczegółowy wykaz dopuszczonych do współpracy z danym modelem kosy akcesoriów.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1256 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-26
Szybka obsługa
2024-06-19
Wszystko super

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel