Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to jest wertykulacja? Jaki wertykulator wybrać?

2023-07-13
Co to jest wertykulacja? Jaki wertykulator wybrać?

Świeże powietrze dla Twojego trawnika

Oprócz regularnego mulczowania trawniki powinny być zawsze spulchniane wiosną i jesienią, aby ponownie uzyskać wystarczającą ilość "powietrza do oddychania". Stalowe ostrza wertykulatora wnikają w darń i dokładnie usuwają suchą trawę, mech i inne resztki roślin. Po wertykulacji obszary te należy natychmiast nawieść, ponownie zasiać i mocno podlać. Środki te poprawiają zarówno wchłanianie składników odżywczych, jak i nawadnianie, a ostatecznie sprzyjają wzrostowi trawy. Wertykulatory elektryczne i spalinowe firmy AL-KO pomagają efektywnie w tej metamorfozie.

Zawsze właściwa głębokość robocza

Głębokość roboczą można ustawić na jednym z pięciu poziomów jednym ruchem, co jest ważne, ponieważ na przykład noże nie powinny być zagłębione za bardzo podczas wertykulacji, aby niepotrzebnie szybko się nie zużywały i nie uszkodziły korzeni trawnika.

Chłodzenie silnika

Duże szczeliny wentylacyjne zapewniają odpowiednią wentylację silnika i są atrakcyjnie zintegrowane z obudową naszych wertykulatorów.

Raz, dwa i złożone

Dzięki dwóm szybko składanym uchwytom wertykulator można złożyć w mgnieniu oka. Zapewnia to łatwy transport i oszczędność miejsca podczas przechowywania.

Wymiana osprzętu

Wałek roboczy można szybko i łatwo wymienić bez użycia narzędzi. Wizualny wskaźnik bezpieczeństwa pokazuje, czy wałek został włożony prawidłowo.

Spalinowy, elektryczny czy akumulatorowy?

Średniej wielkości trawniki można szybko i łatwo oczyścić za pomocą urządzenia zasilanego elektrycznie, bezemisyjnego i o niskim poziomie hałasu. Idealnie do tego nadaje się HECHT 1848

Zaletą wertykulatorów spalinowych jest to, że można go używać elastycznie i bez kabli, dzięki czemu idealnie nadaje się do większego ogrodu lub trudno dostępnych miejsc. Jego mocny silnik nadaje się również do pracy na twardszych trawiastych powierzchniach.

Jak przeprowadzić wertykulację?

Czy już czas wertykulować?

Przeciągnij metalowymi grabiami po trawniku: jeśli zobaczysz mech lub stare pozostałości po koszeniu, nadszedł czas na wertykulację - nawet jeśli chwasty rozmnażają się na trawniku, jest to wyraźny znak, że trawa nie rośnie prawidłowo.

Jak działa wertykulator

Nasze wertykulatory mają obracający się wałek ze stalowymi ostrzami, które na krótko wnikają w ziemię przy każdym obrocie.

Regulacja wysokości

Podczas wertykulacji należy ustawić odpowiednią wysokość, nie przekraczać głębokości penetracji od dwóch do pięciu milimetrów. Pozostałości po wertykulacji usuń jak najszybciej - pomocny w tym będzie załączony kosz.

Stan gleby

Na glebach gliniastych, zacienionych trawnikach lub obszarach podmokłych zwykle tworzy się tak zwana „strzecha trawnikowa”. Takie trawniki należy częściej spulchniać i wietrzyć.

Właściwy czas na wertykulację

Najlepiej prowadzić wertykulację wiosną (kwiecień) i jesienią (wrzesień). Po spulchnieniu trawnik powinien mieć czas na regenerację. Prosimy wcześniej skosić trawnik.

Wertykulatory spalinowe czy elektryczne?

Elektryczne wertykulatory nadają się do średniej wielkości trawników, mają niski poziom hałasu i są bezemisyjne. Wertykulatory spalinowe można stosować na dużych powierzchniach bez konieczności podłączenia do źródła prądu.

Wertykulacja i aeracja

Niemal każdy właściciel ogrodu marzy o pięknym i bujnym trawniku. Ale dlaczego niektóre ogrody wyglądają jak sucha pustynia, a trawnik w sąsiednim ogrodzie co roku na nowo lśni najpiękniejszą zielenią? Przede wszystkim dlatego, że sąsiad regularnie wertykuluje i wietrzy trawnik. Dwa procesy, które są niezbędne dla zdrowego trawnika. Aeracja jest konieczna, aby trawnik mógł wchłonąć wystarczającą ilość składników odżywczych i uzyskać wystarczającą ilość powietrza do oddychania. Mówiąc prościej, wertykulacja to bardziej intensywna aeracja, w wyniku której darń jest również nacinana. To jeszcze bardziej rozluźnia glebę i pozwala jej cudownie się regenerować. Ogrodnicy zwykle wiosną wertykulują trawnik, aby odświeżyć go po zimnej porze roku. Należy to powtórzyć jesienią. Zwłaszcza jeśli wcześniej zima była szczególnie ciężka. Daje to trawnikowi składniki odżywcze potrzebne do przetrwania następnej zimy.

Co dokładnie oznacza wertykulacja?

Wertykulator ma walec wertykulujący ze schodkowymi stalowymi ostrzami. Wnikają one w darń i usuwają strzechy, mech i resztki roślin. Można to porównać do solidnej zgrabiarki o wąskich zębach, która wbija się trochę w ziemię i zabiera ze sobą część pożądanego trawnika podczas wyciągania. Ta metoda może być również stosowana na małych obszarach; w przypadku dużych powierzchni strzechy zaleca się wertykulator z silnikiem spalinowym. Bez względu na rodzaj używanego urządzenia ważne jest, aby usunąć części roślin, które obumarły zimą, ponieważ odbierają światło i powietrze z kiełkującej trawy. Należy pamiętać, że tylko suchy, świeżo skoszony trawnik powinien być spulchniany.

Kiedy i jak często trawnik należy spulchniać?

Trawnika nie należy wertykulować zbyt wcześnie - tylko wtedy, gdy można wykluczyć przymrozki. Ważne jest również, aby podłoże było suche. Aby uzyskać dobry efekt wertykulacji, trawę należy najpierw przyciąć na długość ok. 3 do 4 cm. Dzięki temu walec spulchniający łatwiej przedostanie się przez darń. Zabieg należy wykonać w marcu lub kwietniu w zależności od pogody. Jest to również możliwe we wrześniu, o ile jest wystarczająco ciepło. Wystarczy wertykulacja raz lub dwa razy w roku.

Kolejna wskazówka: zebranej strzechy nie należy później umieszczać na kompoście.

Należy o tym pamiętać podczas wentylacji

Oprócz wertykulacji trawnik powinien być regularnie wentylowany. Niektóre z naszych urządzeń są już wyposażone w walec aeracyjny oprócz wałka wertykulacyjnego. W przeciwieństwie do wertykulacji, aeracja jest możliwa do wykonywania przez cały rok, dzięki czemu zieleń dłużej zachowuje świeżość. Z technicznego punktu widzenia proces ten nazywa się „napowietrzaniem”.

Darń jest lekko zarysowana za pomocą wałka aeracyjnego wyposażonego w stalowe sprężyste zęby. Proces jest ważny, ponieważ powierzchnia stopniowo się zagęszcza, a tym samym nie otrzymuje już tlenu. Ponadto trawnik lepiej wchłania wodę po przewietrzeniu i zapobiega tzw. Nasiąkaniu wodą. Dzięki temu składniki odżywcze lepiej docierają do korzeni trawy.

Środki po przewietrzeniu i spulchnieniu

W obu przypadkach trawę należy następnie mocno podlać i nawozić. To dobrodziejstwo dla gleby i roślin, które oprócz tlenu otrzymują wodę aż do korzeni. Po spulchnieniu nawóz ma największe działanie, ponieważ składniki odżywcze mogą być wtedy najlepiej wchłaniane i przetwarzane. Ewentualnie należy wysiać nowe nasiona trawnika.

Odpowiednie urządzenia wertykulujące

Kupując urządzenie, należy zwrócić szczególną uwagę na szerokość roboczą oraz podwójną funkcjonalność (wertykulacja i aeracja). Obecnie wertykulacja jest czasami wykonywana za pomocą urządzenia ręcznego, np. za pomocą grabi lub ręcznego wertykulatora. Ta praca jest żmudna, pracochłonna i trudna do wykonania przy większym trawniku. W wersji z napędem elektrycznym znacznie ułatwiamy sobie pracę i zmniejszamy wysiłek. Wysokiej jakości urządzenia wertykulujące zbierają również filc i martwe resztki roślin do kosza zbierającego, dzięki czemu nie ma potrzeby ich zgarniania. Podobnie jak kosiarki do trawy, wertykulatory są również dostępne jako urządzenia zasilane benzyną lub elektrycznie.

Podczas gdy silniki benzynowe mają zwykle mocniejsze silniki i są optymalnie zaprojektowane do większych trawników, wertykulatory elektryczne są szczególnie przydatne ze względu na ich mniejszą wagę. Największą wadą jest tutaj kabel zasilający, który trzeba nosić ze sobą podczas całego procesu pracy.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1256 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
bardzo dobra
2024-06-19
Wszystko super

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel