Automatyczna kosiarka CEDRUS – czy warto kupić?
Automatyczna kosiarka – czy warto kupić?
Czy to możliwe, żeby nasz trawnik przed domem przypominał ten z reklam lub ze zdjęć z opakowań do nasion traw? Jeśli będziemy o niego odpowiednio dbać – tak. Duży w tym udział będzie miała kosiarka automatyczna.
Świeżo założony trawnik wygląda przepięknie. Nie każdy jednak uświadamia sobie, ile pracy trzeba włożyć, żeby wyglądał dobrze przez cały czas. Trawnik wymaga takich zabiegów jak nawożenie, wapnowanie, piaskowanie, wałowanie, wertykulacja, aeracja, odchwaszczanie, podlewanie. Ale jedną z najważniejszych czynności, które są istotne dla jego pięknego wyglądu, jest regularne koszenie. Nie wszyscy jednak mamy możliwość, aby poświęcić trawnikowi dostatecznie dużo czasu. Właśnie brak czasu zmusza do konstruowania urządzeń i gadżetów, które ułatwiają nam pracę lub wykonują ją za nas. Zapewne większość właścicieli domów woli na swoim trawniku odpoczywać, niż go kosić. Czy kosiarka automatyczna zapewni nam więcej czasu na grillowanie lub czytanie książki na leżaku? Czy może zastąpić ręczną?
Jak działa kosiarka automatyczna?
Główną jej zaletą jest to, że można ją zaprogramować, a wówczas powinna skosić za nas cały trawnik i w razie potrzeby powtarzać tę czynność. Sposoby programowania są różne – od prostych pilotów, przez wyjmowane panele sterujące, aż po skomplikowane stacje dokujące z możliwością dokładnego zaplanowania koszenia. Są też kosiarki automatyczne, które współpracują z niektórymi smartfonami za pośrednictwem wbudowanego Bluetootha. Innymi steruje się przez sieć komórkową po wcześniejszym zainstalowaniu specjalnej aplikacji. Pracę tego urządzenia można zatem zaplanować w każdej chwili. Kosiarka może skosić trawę nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu, by po powrocie z pracy czy wakacji zastać zadbany trawnik. Wszystkie kosiarki automatyczne są wyposażone w system czujników, dzięki którym omijają większość przeszkód. Teren koszenia ogranicza się za pomocą specjalnych przewodów granicznych, które wyznaczają teren pracy urządzenia. System przewodów zazwyczaj przymocowuje się na powierzchni trawnika lub zakopuje się w ziemi.
Wady kosiarki automatycznej
Ograniczenie zasięgu pracy
Kosiarki automatyczne są przystosowane do koszenia powierzchni o określonej powierzchni, której wielkość zależy od modelu. Na rynku dostępne są kosiarki do małych ogródków przydomowych o powierzchni do 500 m2, jak też takie, które obsługują areał do 4000 lub nawet 7000 m2. Profesjonalne kosiarki skoszą pole o powierzchni do 3 ha.
Cena
Najtańsza kosiarka automatyczna kosztuje ok. 2000 zł. Kosiarki w tej cenie nie mają jednak wielu udogodnień i najczęściej charakteryzują się małą mocą silnika, krótkim czasem pracy bez ładowania, ograniczoną powierzchnią koszenia. Nie sprawdzają się na terenie pochyłym i nierównym. Warto zatem wybrać kosiarkę, która poradzi sobie z naszą działką. Cena niektórych profesjonalnych kosiarek automatycznych przekracza nawet wartość małego samochodu. Pocieszające jest to, że kosiarki automatyczne cieszą się coraz większym powodzeniem, a producenci prześcigają się w konstruowaniu nowszych i bardziej niezawodnych maszyn. I jak to w przypadku nowinek technologicznych ich cena z roku na rok spada, więc jest szansa, że niedługo każdego będzie stać na takie urządzenie.
Trudność instalacji
Większość kosiarek automatycznych ma w zestawie przewód ograniczający, który należy odpowiednio ułożyć na całej powierzchni ogrodu, aby zabezpieczyć to, czego skosić lub uszkodzić nie chcemy, czyli drzewa, krzewy, rabaty, elementy architektury ogrodowej. W przypadku dużej liczby roślin rozrzuconych w ogrodzie może to stanowić nie lada wyzwanie. Przed zakupem urządzenia warto więc zasięgnąć rady specjalisty, wysyłając mu plan ogrodu. W cenie niektórych kosiarek jest usługa montażu okablowania i stacji dokującej. Można też ją dokupić. Przy zakupie kosiarki z górnej półki warto o tym pomyśleć.
Bezpieczeństwo
Wiele osób ma wątpliwości, czy kosiarka automatyczna nie stanowi zagrożenia dla dzieci i zwierząt domowych. Większość modeli ma wbudowany system zabezpieczeń. Najczęściej polega on na tym, że specjalna tarcza o wysuwanych ostrzach w momencie natrafienia na przeszkodę automatycznie się cofa. Innym systemem jest zabezpieczenie przed podniesieniem. Gdy zdarzy się, że dziecko spróbuje podnieść lub przewrócić kosiarkę, nożyce natychmiast się zatrzymują. Ponadto podczas zderzenia z przeszkodą kosiarka zatrzymuje się i zmienia kierunek lub się wyłącza. Problemem mogą być drobne zabawki lub kamienie, które ukryte w trawie mogą spowodować zniszczenie lub uszkodzenie noży tnących kosiarki. Ale w przypadku kosiarki ręcznej możemy mieć ten sam problem. Niestety, nie ma kosiarek w 100 proc. bezpiecznych. Najlepiej więc nie pozostawiać małych domowników bez opieki w pobliżu pracującej maszyny.
Zalety kosiarki automatycznej
Oszczędność energii
Większość kosiarek automatycznych zasila akumulator litowo-jonowy lub litowo-żelazowo-fosforanowy o pojemności od 2 do 6,8 Ah (te najdroższe nawet do 4x15Ah). Kosiarka elektryczna oznacza większe zużycie energii elektrycznej, kosiarka akumulatorowa potrzebuje go mniej. Można ją zaprogramować na koszenie nocne, kiedy taryfy energii elektrycznej są tańsze (taryfa G12). Są już kosiarki zasilane energią słoneczną, ale na razie trudno je kupić.
Oszczędność wody
Kosiarki automatyczne nie mają koszy na ściętą trawę, które trzeba regularnie opróżniać. Są za to wyposażone w praktyczną funkcję mulczowania trawy. Polega ona na rozdrabnianiu ściętej trawy i rozrzucaniu jej po koszonym terenie. Dzięki temu trawnik jest ściółkowany, co zapobiega jego wysychaniu, szczególnie latem. To sprawia, że można go rzadziej podlewać. Dodatkowo rozdrobniony materiał jest idealnym nawozem.
Niższy koszt eksploatacji
Standardowe kosiarki wymagają okresowej obsługi technicznej, czyli wymiany oleju, dostarczania paliwa, konserwacji mechanicznej. Poza tym skoszoną przez nie trawę trzeba albo grabić, albo opróżniać kosze i utylizować. A to oznacza dodatkową pracę i koszt. W przypadku kosiarek automatycznych problem grabienia czy wywozu pokosu nie istnieje, a dobrze zaprogramowana kosiarka jest praktycznie bezobsługowa.
Poziom hałasu
Najgłośniejsze są kosiarki spalinowe, bo robią hałas od 89 do 100 dB. Klasyczne kosiarki elektryczne są cichsze, ale i tak wydają dźwięk 82–96 dB. Kosiarka automatyczna jest przy nich znacznie cichsza (58–75 dB), można ją więc programować na koszenie nocne, niedzielne czy świąteczne bez martwienia się o spokój sąsiadów.
Brak emisji spalin
Kosiarki elektryczne nie emitują spalin. Nie można ich jednak używać, gdy pada deszcz, a trawa jest wilgotna. Kosiarki automatyczne również nie emitują spalin, a niektóre mogą pracować nawet w deszczu. Większość posiada czujnik, dzięki któremu, kiedy zaczyna padać, wracają do bazy.
Zróżnicowanie terenu
Wiele klasycznych kosiarek elektrycznych ma za słabą moc, żeby samodzielnie pokonywać pochyłości terenu. Na nierównym podłożu świetnie radzą sobie silne kosiarki spalinowe z pokaźnym silnikiem czterosuwowym. Najlepiej jednak w tym rankingu wypada kosiarka automatyczna, która jest lekka i nie potrzebuje dużej mocy, żeby pracować na pochyłym terenie. Niektóre kosiarki automatyczne mogą kosić stoki nawet do 45 proc. nachylenia zbocza.
Równomierne koszenie
Jeśli zadbamy o to, żeby trawnik był koszony kosiarką automatyczną systematycznie i równomiernie na całej powierzchni, będzie jednolity, bez śladów koszenia.
Zabezpieczenie przed kradzieżą
Niektóre z dostępnych na rynku kosiarek mają zabezpieczenia przed kradzieżą. Jednym z nich jest kod PIN, jak w telefonach. Bez znajomości kodu kosiarka jest bezużyteczna. Inne posiadają wbudowany alarm. Większość kosiarek wyposażona w stację dokującą nie współpracuje z innymi bazami. Niektóre kosiarki mają system GPS, który w razie kradzieży informuje o miejscu, w którym urządzenie się znajduje.
Czas wolny
To chyba najważniejsza zaleta kosiarki automatycznej – gdy my odpoczywamy, ona pracuje.
PEŁNA OFERTA ROBOTÓW KOSZĄCZYCH - KOSIAREK AUTOMATYCZNYCH - kliknij TUTAJ