Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Agregaty prądotwórcze jedno- i trójfazowe. Podobieństwa i różnice

2022-09-24
Agregaty prądotwórcze jedno- i trójfazowe. Podobieństwa i różnice

Agregaty, czyli generatory prądu, to urządzenia elektroenergetyczne stanowiące samodzielne źródło prądu. Mogą mieć rozruch na gorąco (spalinowe cieplne lub parowe) albo na zimno (elektryczne lub pneumatyczne). Jako autonomiczne zespoły wytwarzania energii elektrycznej, mogą służyć za podstawowe źródło energii albo pomocnicze lub zastępcze jej źródło.

Agregaty prądotwórcze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba czasowego zaopatrzenia w prąd, a nie można pozyskać go z sieci, Klienci często stoją przed wyborem agregatu jedno- lub trójfazowego. Który z nich wybrać? Urządzenia te, oprócz różnicy w cenie wynajmu lub zakupu, różnią się od siebie również przeznaczeniem. Co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Agregat jednofazowy – charakterystyka

Agregat prądotwórczy jednofazowy wyposażony w AVR wykorzystuje się głównie do zasilania sprzętu AGD, RTV, komputerów lub oświetlenia, ponieważ zwykle takie urządzenia wykorzystują elektryczność jednofazową.

W przypadku niewielkiego domu, gdy ma się dostęp do napięcia 230 V, w zupełności wystarczy agregat jednofazowy – oczywiście tylko taki o odpowiednio dużej mocy. Nie ma w tym kontekście znaczenia, czy wybierze się agregat przenośny, czy stacjonarny. Natomiast wersja mobilna będzie w wielu przypadkach po prostu wygodniejsza w użytkowaniu, bo w razie potrzeby można ją przenieść na przykład na strych lub do piwnicy. Łatwo w takim przypadku o podłączenie elektryczne, bo jeden przewód wpina się w rozdzielnicę, dodając do tego właściwy bezpiecznik.

Dlaczego wybiera się agregat trójfazowy?

Większe możliwości stwarza agregat trójfazowy, którym można zasilać odbiorniki zarówno jednofazowe, jak i trójfazowe. Jest on więc bardziej uniwersalny od swojego tańszego odpowiednika.

Jeśli nie jesteś pewny, czy będziesz korzystać z narzędzi jednofazowych, czy trójfazowych, bezpieczniejszą opcją jest wybór agregatu trójfazowego. Trzeba natomiast brać pod uwagę fakt, że maksymalna ilość energii pobieranej z gniazd jednofazowych urządzenia trójfazowego obliczana jest na poziomie 70% jego mocy podanej w karcie katalogowej. Wspomniana maszyna daje dwa napięcia: fazowe 230 V oraz międzyfazowe 400 V.

Teoretycznie da się awaryjnie zasilić instalację trójfazową z jednofazowego agregatu, ale takie rozwiązanie nie jest rekomendowane. Dużo lepiej sprawdza się po prostu dobrej jakości mocny agregat, który pozwoli na bezproblemowe zasilenie całego domu .W gospodarstwach domowych często ma się wyłącznie odbiory trójfazowe – mowa tu między innymi o pompach ciepła, ale również o płycie indukcyjnej czy o piekarniku. W takim przypadku agregat trójfazowy okazuje się niezbędny.


Takie urządzenia wykorzystuje się również do zasilenia maszyn budowlanych i tnących, nagrzewnic ciepła, spawarek itd.

Gdzie zaopatrzyć się w agregat?

Kupno agregatu nie zawsze jest opłacalne, zwłaszcza jeśli tymczasowo trzeba zaopatrzyć w energię cały budynek, a za jakiś czas urządzenie będzie już zbędne. Nie zawsze sprzedaż używanego sprzętu odbywa się szybko i bez problemów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na opcję wypożyczenia agregatu prądotwórczego. Dziś tego typu usługę oferuje wiele firm, więc warto rozejrzeć się na rynku. Wynajem agregatu to szansa na skorzystanie z urządzenia dobrej firmy, na którego zakup nie zawsze można sobie pozwolić.

Pełna Oferta Agregatów tutaj :

https://www.ewimax.pl/pol_m_Elektronarzedzia_Agregaty-Pradotworcze-332.html

 

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.50 / 5.00 1320 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-14
Szybka realizacja, wszystko ok.
2024-03-07
Polecam

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel