Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Aeratory i wertykulatory – urządzenia dla świadomego ogrodnika

2023-08-06
Aeratory i wertykulatory – urządzenia dla świadomego ogrodnika

Początkowo trawnik może wyglądać bardzo estetycznie. Niestety, z biegiem lat ta sytuacja może się znacząco odmienić. Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji jest zbita warstwa pędów oraz kłączy. Nazywa się to filcem i naprawdę właśnie taki filc ona przypomina. W celu przywrócenia dobrej kondycji trawie, należy usuwać jej martwe części. Takie zabiegi profesjonalnie nazywa się wertykulacją i aeracją.

Wertykulatory

Ręczne przeprowadzanie tych zabiegów jest długotrwałe i niewystarczające. Dlatego warto wyposażyć się w urządzenie zwane wertykultorem. Posiada on pionowo umieszczone, ostre noże, które dokładnie rozcinają warstwę martwych tkanek oraz nacinają podłoże. Gleba w ten sposób zyskuje dużą dawkę napowietrzenia, jest luźniejsza, łatwiej przyjmuje wodę. Efektem jest piękny trawnik i to bez chwastów oraz mchów. Wertykulacja to zabieg, który przeprowadza się wiosną. Nie poddaje się mu młodych lub rzadkich trawników.

Aeratory

Aeratory działają na podobnej zasadzie, co wertykulatory. Nakłuwają one trawnik przy pomocy kolców lub rurek ze stali, dzięki czemu gleba jest dobrze napowietrzona. Podczas pracy aeratorem, często stosuje się również posypywanie powierzchni trawnika cienką warstwą piasku. Wypełnia on powstałe szczeliny i pozwala na zachowanie luźnego podłoża, odpowiedniego dla prawidłowego wzrostu trawy. Aeracje wykonuje się późnym latem lub nawet jesienią.

Urządzenia

Wybierając idealny sprzęt ogrodniczy tego typu dla siebie, przede wszystkim pomyśl o swojej powierzchni trawnika. Większa powierzchnia to konieczność zastosowania wertykulatorów i aeratorów elektrycznych oraz spalinowych. Przykładem niech będzie aerator Weibang WB517AB oraz wertykulator Weibang WB384RB. To urządzenia przypominające wyglądem kosiarkę, znacznie ułatwiające prace. Są one wydajne i skuteczne. Na rynku dostępne są również produkty akumulatorowe, których pełne załadowanie wystarcza jedynie na maksymalnie kilkadziesiąt minut pracy.

Moc silnika wybranego urządzenia ma także wpływ na jego wydajność. Warto wybrać urządzenie wyposażone w 5 KM. Dzięki temu przy mniejszym wysiłku można skuteczniej napowietrzyć większą powierzchnię trawnika.

Stosunek jakości do ceny

Wybierając produkt do swojego ogrodu ważne jest, aby przeanalizować jego stosunek jakości do ceny. Objawia się on między nimi w konstrukcji elementów roboczych, przede wszystkim w jakości materiałów użytych do ich stworzenia. Wysokiej jakości stal po prostu sprawdzi się na dłużej. Istotna jest także marka silnika – znany producent to gwarancja niezawodności.

Aeratory i wertykulatory o mocy powyżej 1000 W przeznaczone są do celów profesjonalnych i raczej nie przydadzą się do wykorzystania w przeciętnym ogrodzie. Warto porównać poszczególne parametry i wybrać urządzenie, którego pozytywne właściwości będą szły w parze z atrakcyjną ceną.

Zobacz także:

Aeratory, wertykulatory w naszym sklepie

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1252 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-05
szybko ,zgodnie z zamówieniem:)
2024-06-26
Sprzęt ok, tylko troszkę trzeba było dłużej poczekać na przesyłkę.

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel