Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

AERATOR RURKOWY WEIBANG - PROFESJONALIZM W KAŻDYM CALU

2023-04-13
AERATOR RURKOWY WEIBANG - PROFESJONALIZM W KAŻDYM CALU

Aerator Weibang to profesjonalne urządzenie służące do napowietrzania trawników za pomocą systemu nakłuwających rurek. Dzięki temu zabiegowi trawnik zostaje pobudzony do wzrostu, poprawia się jego nawodnienie, zwiększa się masa korzeni i elastyczność trawy. Na naszej stronie esklepik.pl polecamy model Weibang WB457 oraz Weibang Wb517

Aeracja

Zabieg pielęgnacyjny jakim jest aeracja polega na nakłuwaniu darni specjalnymi kolcami lub nożami rurkowymi. Jest również nazywana napowietrzaniem. Ten zabieg pielęgnacyjny ma celu rozluźnienie gleby i ułatwienie dostępu bryły korzeniowej do między innymi składników pokarmowych, co pobudza źdźbła do wzrostu i zwiększa elastyczność trawnika. Aerację trawnika dzieli się ma dwa rodzaje, przy których stosuje się różne narzędzia ogrodnicze. Zastanawiasz się czy Twój trawnik wymaga napowietrzania? Przeczytaj ten tekst i dowiedz się jakie korzyści niesie ze sobą aeracja trawnika!

Rodzaje aeracji

Aeracja trawnika jest podstawowym zabiegiem ogrodniczym, który dzieli się na dwa rodzaje: wgłębną i powierzchniową. Konkretny rodzaj aeracji dostosowuje się do kondycji i rodzaju podłoża. Aeracja powierzchniowa polega na płytkim nacięciu podłoża, na głębokość około 3-4 cm. Ten typ przeprowadza się na trawnikach młodych, czyli po 2 latach od założenia trawnika. Aeracja płytka sprawdzi się również w przypadku trawników w dobrej kondycji, pielęgnowanych w prawidłowy sposób i nie zaatakowanych przez mech. Często wykorzystuje się wtedy odpowiednie narzędzia: specjalne buty (zazwyczaj są to nakładki z kolcami, dostępne w sklepach ogrodniczych) lub wał. Jednakże nakłuwanie murawy w ten sposób wiąże się z dużym nakładem pracy.

Natomiast aeracja wgłębna polega na wykonaniu otworów o głębokości od 8 cm do 10 cm. W tym przypadku stosuje się aerator mechaniczny, który jest w stanie wykonywać nacięcia w murawie o większej głębokości niż inne narzędzia.

Dlaczego trawnik wymaga aeracji?

W trakcie całorocznego użytkowania ogrodu powierzchnia zagęszcza się. Wpływają na to takie czynniki jak topnienie śniegu, deptanie czy przejeżdżanie np. taczką. Powszechnym zjawiskiem wśród trawników jest wytwarzanie warstwy filcu (materii organicznej) w ciągu roku. Filc dzieli się na dwa rodzaje: powierzchniowy i podpowierzchniowy. Niestety, ale obydwa rodzaje są szkodliwe dla ogólnego rozwoju traw, ponieważ ograniczają wnikanie wody, tlenu, nawozów i składników odżywczych do gleby. Dlatego też, aby uchronić trawę przed usychaniem i żółknięciem, wykonuje się zabieg napowietrzania otworowego. Zlikwiduje to nadmierne zbicie wierzchniej warstwy murawy, a także poprawi ogólną kondycję trawnika.

Przed zabiegiem warto odpowiednio przygotować trawnik i podłoże. Należy z jego powierzchni usunąć skoszoną trawę oraz kamienie lub patyki. Warto, aby gleba była lekko wilgotna, dzięki czemu łatwiej będzie wycinać otwory. Pamiętaj jednak o tym, że ziemia nie może być ani zbyt wilgotna, ani za sucha. Przed rozpoczęciem pracy poczekaj by woda przeniknęła do niższych warstw darni. Zadbaj także o to, aby trawa w ogrodzie nie była zbyt wysoka. Przed przystąpieniem do aeracji trawnika skoś trawnik do odpowiedniej wysokości. Źdźbła powinny mierzyć około 3 centymetrów. Jeżeli darń będzie wyższa, trawa może owinąć się wzdłuż noży lub też aerator powyrywa kępki.

Jak wykonuje się aerację?

To zależy od wybranego sprzętu oraz rodzaju przeprowadzanego zabiegu. Jeżeli postanowisz napowietrzać trawnik za pomocą specjalnych butów, wykonasz w ten sposób aerację powierzchniową o niedużej głębokości. W tej wersji nakłuwanie murawy przebiega w bardzo prosty sposób. Aby wykonać aerację należy przejść się po trawniku w nakładkach z kolcami, aby równomiernie nakłuć glebę. Aeracja trawnika wykonana tym sposobem jest dość płytka. Podobnie wygląda aeracja trawnika wykonana przy pomocy specjalnego wałka. Wystarczy przeciągnąć go po trawniku w jednym kierunku po ogrodzie, aby wykonać odpowiednią ilość otworów. Tak jak w przypadku nakładek, napowietrzanie trawnika wykonane w ten sposób nie nacina głęboko trawy.

Wspaniały wygląd trawnika wymaga zwykle czasu i wysiłku, ale z pomocą aeratora zadanie to stanie się łatwiejsze dzięki szybkiemu i efektywnemu usuwaniu mchu i filcu. Doskonałe narzędzie do pielęgnacji trawnika przed sezonem i po sezonie

Skorzystanie z aeratora spalinowego, wycinającego głębsze otwory w glebie, jest najskuteczniejszą metodą na aerację wgłębną, która oswobodzi murawę z warstwy materii organicznej. Co więcej, napowietrzanie trawnika pomocy sprzętu mechanicznego zapewnia równomierną gęstość otworów oraz ich jednakową głębokość. Ziemia z wyciętych otworów wyciągana jest na wierzch i usuwana, co zapobiega zagęszczaniu się podłoża dookoła – z czym mamy do czynienia tylko nakłuwając darń. Ta operacja przerzedzi zbitą warstwę na powierzchni trawnika i jednocześnie rozluźni zwartą glebę w strefie korzeni (znane powszechnie jako zwarcie podpowierzchniowe).

Warto wspomnieć także o ciekawym rozwiązaniu, jakim jest aerator w płynie. To biologiczny preparat, który zawiera pożyteczne mikroorganizmy, które przyspieszają mineralizację resztek organicznych. Ponadto, redukują wirusy, bakterie i grzyby. Aeracja biologiczna pozytywnie wpływa na nawadnianie i napowietrzanie gleby. Co istotne, oprysk można stosować także przy nowych zasiewach.

Taki aerator "rurkowy" to w rzeczywistości normalny, prawdziwy aerator :) to co powszechnie jest sprzedawane to tak naprawdę coś w rodzaju elektrycznych/spalinowych grabii, które wydrapują "filc" z trawnika.

Zalety aeracji

Zabieg ogrodniczy, jakim jest napowietrzanie, jest nie tylko wartościowy, ale wręcz niezbędny dla prawidłowego rozwoju Twojej murawy. Wykonywany systematycznie, zdecydowanie wpłynie pozytywnie na twoje źdźbła, gdyż:

 • wspiera regenerację trawnika;
 • poprawia zdrowie murawy a przez to zmniejsza późniejsze nakłady pracy;
 • pomaga korzeniom wchłaniać tlen, potrzebne nawozy oraz wodę przez wykonane szczeliny;
 • poprawia wymianę powietrza pomiędzy glebą a atmosferą;
 • wzmacnia możliwości regeneracyjne darni i wspomaga jej krzewienie;
 • zmniejsza ubicie gleby pod trawnikiem;
 • powiększa pojemność wodną gleby;
 • zmniejsza spływanie powierzchniowe i tworzenie kałuży;
 • korzenie trawy stają się silniejsze, co zwiększa odporność trawnika;
 • wzmacnia wytrzymałość murawy na upał i suszę;
 • rozluźnia warstwę materii organicznej, co znacznie poprawia przepływ wody;
 • korzystnie wpływa na sprężystość i miękkość źdźbeł.

aerator/areator - nazwy są tak podobne, poza tym i tak każdy wie o czym mowa, uważam że nie ma sensu się denerwować.

ps. po użyciu aeratora "rurkowego" powinno przeprowadzić się zabieg piaskowania trawnika - właśnie w te miejsca po wyciętych koreczkach powinien wpaść piasek aby poprawić stosunki powietrzno-wodne w glebie.

Częstotliwość zabiegu

Aerator Rurkowy Weibang to prawdziwy TOP w swojej klasie 

Na rynku jest tylko kilka Profesjonalnych marek jak WEIBANG , BlueBird czy Billy Goat 

 

Prawdę powiedziawszy, nie ma na to reguły. Aerację wykonuje się gdy tylko zachodzi taka potrzeba. Wiele osób lubi jednak mieć ją jako stały punkt swojego rocznego programu pielęgnacji trawnika, przynajmniej raz w sezonie (najczęściej wiosną). I bardzo słusznie! Coroczne napowietrzanie przynosi same korzyści naszemu trawnikowi. Co więcej, często użytkowane trawniki lub te założone na glebach ciężkich wymagają aeracji nawet dwa lub trzy razy w roku. Pola golfowe, trawniki sportowe oraz trawniki miejskie mogą wymagać nacinania od trzech do pięciu razy w roku. Jest to zależne od stopnia użytkowania.

Aeracja aeratorem mechanicznym

Kiedy wykonać aerację trawnika?

W zależności od gatunków trawy, zwykle wiosna i jesień to najlepsza pora na przeprowadzenie aeracji. Na wiosnę wybieramy czas między marcem a majem. Może być to pierwszy krok, aby zregenerować trawnik po zimie. Oczywiście, możemy także zadbać o murawę lecie. O tej porze roku napowietrzanie otworowe stosuje się, aby poprawić dystrybucję wody do systemu korzeniowego, co powoduje jej oszczędność oraz lepsze wykorzystanie. Możemy także przeprowadzić zabieg napowietrzania późnym latem. Jesienią wybieramy czas wykonywania aeracji przed listopadem. Aeracja przed lub w trakcie nawożenia na koniec sezonu wspomaga rozwój korzeni i poprawia wzrost z kolejnym sezonie.

Regularne wykonywanie otworów na trawnikach przez cały okres wegetacyjny z pewnością pozytywnie wpłynie na podłoże, gdyż gleba uzyska lepszy dostęp do wody i nawozów. Aeracja trawnika zniweluje to także ryzyko pojawienia się mchu i zbytniego zbicia podłoża. weź pod uwagę, że istnieją różne rodzaje aeracji trawnika i warto stosować je w zależności od potrzeb.

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Aeracja to zbieg pielęgnacyjny na trawnikach intensywnie eksploatowanych, który wykonuje się maszynami do napowietrzania zwanymi aeratorami.Pod wpływem aeracji masa korzeni traw wyraźnie się zwiększa, a darń trawnika zostaje wyrównana. Systematyczna aeracja przyczynia się do obniżenia strat wynikających z nadmiernego wyparowywania wody, do efektywniejszego działania nawozów, zwiększenia elastyczności trawnika oraz zdolności regeneracyjnych.

Oczywiście, istnieje wiele sposobów, aby kompleksowo zadbać o ogród. Po pierwsze, warto pamiętać o tym, iż odpowiednie nawożenie to podstawowy i najważniejszy sposób na to, aby uzyskać wymarzoną murawę. Jednakże wertykulacja trawnika to kolejny ważna praca ogrodowa. Należy ją wykonać, najlepiej wiosną, gdyż to najlepszy sposób na usunięcie mchu i filcu, a wraz z nimi zarodników grzybów i nasion chwastów. Ogranicza również pojawienie się mchu. Zastanawiasz się jaka jest kolejność: najpierw aeracja czy wertykulacja? Zasadniczo, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić zabieg wertykulacji, ze względu na to, iż jest to bardziej inwazyjne działanie. Ważne wskazówki jak wygląda wertykulacja i kiedy przeprowadzić ten zabieg, znajdziesz w naszym szczegółowym artykule o wertykulacji!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.50 / 5.00 1320 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Nie mam zastrzeżeń wszystko sprawnie i szybko
2024-04-04
Wszystko ok, brak uwag.

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel