Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Staw w Ogrodzie

2020-02-14
Staw w Ogrodzie

Chociaż można znaleźć dziesiątki wiarygodnych instrukcji, jak zbudować staw w ogrodzie, zwykle nie wiesz nic istotnego i bardzo prawdopodobne jest, że prędzej czy później wpadniesz w kłopoty, budując samopomoc zgodnie z tym uniwersalnym przewodnikiem. Budowa stawu lub stawu ma zawsze inną specyfikę, której nie można streścić w jednym uniwersalnym podręczniku.

Jeśli chcemy uniknąć problemów z budowaniem stawu, zawsze lepiej jest zbudować go przez certyfikowaną firmę. Jeśli jednak z jakiegoś powodu postanowimy sami zbudować jezioro, musimy przygotować się na to, że prawdopodobnie będziemy musieli poradzić sobie z kilkoma problemami. Raczej chodzi o to, aby przedyskutować, ile warto ryzykować godzinami pracy i znacznym finansowaniem pracy, której wynik nie zawsze spełnia oczekiwania. 

Pierwszym poważnym problemem, który zwykle pojawia się tylko przy wykopywaniu wykopu pod budowę stawu, jest jakość podłoża. Jeśli budujemy staw w skale, musimy z jednej strony wydobyć odpowiedni wykop, az drugiej uzyskać względnie solidny i stabilny fundament z minimalnym ryzykiem późniejszego ześlizgnięcia się lub pracy w stawie.

Jeśli staw ma być zbudowany w glebie gliniastej, stoki będą utrzymywać swój kształt stosunkowo dobrze na niewielkim zboczu, ale jeśli chcemy uprawiać rośliny wodne w stawie, konieczne będzie zbudowanie kilku kroków - kroków do przechowywania roślin o różnych potrzebach głębokościowych. Chociaż często może się wydawać, że proste ukształtowanie takich kaskad z gruntu na pierwszy rzut oka jest rozwiązaniem, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że po ulewnych deszczach woda gruntowa pod prześcieradłem może się rozpuścić tak bardzo, że z czasem zbocza będą siedzieć pod ciśnieniem wody. pewnego dnia będziemy musieli przeprowadzić kompletny remont. Jeśli chcemy uniknąć takich problemów, zawsze lepiej jest wzmocnić dno betonowym fundamentem lub odpowiednim stałym szalowaniem. Piaszczyste dno nie będzie niezawodnie utrzymywało kształtu, nawet na łagodnym stoku będzie miało tendencję do pracy, tutaj prawdopodobnie uniknie się potrzeby zestalania całego dna.

Jeśli więc nie znamy podłoża, w którym zbudujemy staw, najlepiej najpierw przeprowadzić próbne wykopy w stawie, a następnie zdecydować o budowie.

Jeśli napotkamy wody gruntowe podczas próbnego wykopu, możemy mieć duży problem. Wody gruntowe to pierwiastek, który już uszkodził wiele kosztownych stawów. Jego siła jest tak duża, że ​​znane są przypadki, w których udało mu się podnieść doły z ziemi. Jeśli nie jesteśmy w 100% pewni, że poziom wód gruntowych nigdy nie wzrośnie do poziomu stawu, lepiej pamiętać o nim podczas budowy. Przy pewnym poziomie wody gruntowej poradzi sobie z ciężarem wody w zaimpregnowanym stawie, który z dużą siłą wpycha film do dołu.Jeśli ciśnienie wody gruntowej pod folią jest niższe niż ciśnienie wody w stawie, wszystko jest w porządku.Jeśli jednak poziom wody gruntowej, na przykład po deszczu wzrośnie do poziomu wody w stawie, siły zostaną wyrównane, folia może się poluzować, dno może się ześlizgnąć, a oryginalny staw może się odkształcić. Jeśli staw znajduje się nad stokiem, odpowiednim rozwiązaniem może być umieszczenie rury drenażowej wzdłuż obwodu dna stawu, w którym będą gromadzone wody gruntowe. Odpływ jest następnie po prostu wyprowadzany w odpowiedni sposób na zboczu pod stawem. Niestety, ta opcja prawdopodobnie nie jest stosowana przez wielu budowniczych stawów, najczęstszym miejscem do budowy stawów są tereny płaskie. Tutaj będziemy musieli prowadzić do rury drenażowej, którą możemy poprowadzić z drenażu pod kątem do powierzchni do krawędzi stawu lub użyć dwóch rur połączonych z kolanem, które faktycznie tworzą szyb do odprowadzania wody. Następnie w tym wale umieszcza się odpowiednią pompę, aby w razie potrzeby spuścić wodę gruntową.

W drenażu poniżej dna stawu możemy łapać wody gruntowe, które czerpiemy ...

Wadą jest jednak konieczność stałego podłączenia do źródła zasilania i możliwość awarii z powodu ograniczonej wydajności pompy w przypadku nadzwyczajnego przepływu wody.

Jednym z mniej powszechnych problemów przy budowie stawu może być na przykład stwierdzenie, że pod ziemią znajduje się nieoznakowana sieć lub rury odwadniające. Chociaż jest bardzo mało prawdopodobne, że natrafisz na kabel, który nie jest zapisany w żadnych planach, a zatem nie jest służebnością terenu, niestety w przeszłości dawno temu zdarzało się, że w kontekście szybkiej budowy niektóre plany były niedokładne lub Podczas układania kabli wprowadzono niewielkie zmiany, które w jakiś sposób nie weszły w plany. Rozwiązanie takiego problemu wykracza jednak poza zakres tego artykułu i prawdopodobnie będzie oznaczało długą ankietę i postępowanie u władz.

Częściej jednak może się zdarzyć, że na nowych działkach spotkasz różne rury poprawy, które nie są uwzględnione w żadnych planach. Przerywając taki rurociąg, możesz wzbudzić wiele zmartwień nie tylko dla siebie, ale także dla sąsiadów. Dlatego zawsze skonsultuj się tutaj z ekspertem, aby uniknąć nie tylko problemów z wodami gruntowymi, które mogłyby gromadzić się pod działkami w wyniku przerw w rurociągach, ale także ewentualnych sporów dotyczących szkód, które mogą być spowodowane przez przerwy w rurociągach.

Najczęstszym problemem jest jednak często sam właściciel, który sam postanowił zbudować jezioro. Aby nie zepsuć wody w stawie, konieczne jest zbudowanie stawu o głębokości co najmniej 80 cm, najlepiej co najmniej 100 cm. Wielu entuzjastów chętnie przystępuje do pracy po przestudiowaniu materiałów z różnych źródeł, złapaniu powierzchni i narzędzi. Entuzjazm powoli jednak maleje wraz z odkryciem, że wykopanie głębokości 1 m głębokości 3 x 2 m nie jest zabawką, więc w trakcie kopania powoli, ale na pewno zmieniaj plan. Pierwotnie metrowe jezioro zostaje następnie wbudowane w niewielki płytki basen, w którym woda szybko się pogarsza, a rośliny umierają. Jeśli potrafisz dotrzeć do własnego sumienia i podejrzewać, że to może być twój przypadek, lepiej zorganizować pomoc przyjaciela, a raczej zapłacić prace wykopaliskowe małej koparce.


Jak zauważyłem w artykule wstępnym, nie ma uniwersalnego przewodnika po budowie stawu ogrodowego.Jeśli więc nie zniechęciły Cię wspomniane wyżej możliwe problemy przy samodzielnym budowaniu stawu, a mimo to zdecydowałeś się na nie, rozważ następujące wiersze jedynie jako bardzo przybliżony przewodnik, który nie zawsze musi rozwiązać wszystkie możliwe problemy, które możesz napotkać podczas budowy.


Jeśli znamy jakość podłoża i już zdecydowaliśmy, jak zbudować staw, najpierw zaznaczamy jego kształt piaskiem. Jeśli dno jest wystarczająco mocne i nie trzeba go jakoś wzmacniać, wykopiemy warstwę gleby do poziomu pierwszego stopnia głębokości. Upewnij się, że stoki wzdłuż krawędzi nie są zbyt strome.Następnie na dole pierwszego poziomu dna zaznaczamy obwód następnego etapu, ponownie kopiąc glebę.Jeśli staw ma kilka poziomów, powtórz procedurę.

Jeśli wzmacniamy dno, postępujemy zgodnie z powyższym opisem, ale musimy dodać miejsce na szalunek do głębokości i obwodu.

Jeśli musimy rozwiązać problem z wodami gruntowymi, kopanie czeka nas jeszcze bardziej, na najniższym poziomie stawu musimy zwiększyć przestrzeń do drenażu budynków i drenażu wody.

Jeśli wykonaliśmy prace wykopaliskowe, sprawdź, czy nigdzie nie wystają ostre kamienie lub korzenie, częściowo zalej dno piaskiem. Następnie rozładowujemy całe dno geowłókniną o wystarczającej masie.Będzie służyć jako folia ochronna przed korzeniami, kamieniami i gryzoniami.

Lepiej jest położyć folię stawową w ciepły dzień. Folia jest bardziej elastyczna w wyższych temperaturach i jest łatwiejsza w obróbce. Ułóż folię, aby dobrze pasowała, wyrzeźb ją we wszystkich fałdach, ale nie rozciągaj jej zbyt daleko, ponieważ może się rozerwać.

Rozłóż około 1 cm wysokiej jakości piasku na spodzie folii. Poszczególne stopnie są następnie pokrywane 5 cm piasku. Stoki są następnie rozładowywane większymi kamykami i głazami. Nigdy nie używaj kamieni o ostrych krawędziach, które mogłyby uszkodzić folię lub materiały, które mogłyby wpłynąć na jakość wody.Jeśli planujesz użyć systemu filtrów, fontann lub kaskad wodnych w stawie, teraz zaleca się zainstalowanie niezbędnych rur i węży na dnie, które można schować pod piaskiem i kamieniami.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1290 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-21
Super żyłka jestem bardzo zadowolony. Oraz szybka wysyłka,
2024-08-20
Zamówienie zostało zrealizowane bez najmniejszych problemów, w terminie wcześniejszym niż deklarowany.

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel