Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

ROBOT KOSZĄCY KOSIARKA AUTOMATYCZNA DO TRAWY

2023-03-23
ROBOT KOSZĄCY KOSIARKA AUTOMATYCZNA DO TRAWY

Wszystko, co musisz wiedzieć o kosiarce automatycznej

Jeśli rozważasz zakup kosiarki automatycznej, prawdopodobnie nie uważasz regularnego, powtarzalnego koszenia trawnika za relaksujące zajęcie. I być może wahasz się przed zakupem robota, ponieważ nie jesteś pewien, jak bardzo jest on niezawodny i jak dobrze wykona swoją pracę. Postaramy się więc odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań.

Do jakiego ogrodu nadaje się kosiarka robot Hecht ?
Robot z pewnością nie nadaje się do każdego ogrodu. Jeśli masz psa, który lubi kopać w ogrodzie, jest niemal pewne, że robot utknie w pułapce, którą zastawi na niego Twój pupil. Stosunkowo małe koła kosiarki automatycznej nie są w stanie pokonać dziur, kolein i innych podobnych nierówności na trawniku. Kosiarka automatyczna została zaprojektowana do koszenia regularnie pielęgnowanego trawnika, który jest w miarę równy. Problem może pojawić się, gdy na trawnik zostanie rzucony jakiś przedmiot. Większych można uniknąć, ale upuszczony przez dzieci sznurek nie jest rozpoznawany przez robota i może zaplątać się w trawie lub na kołach. Jeśli masz dzieci, wiesz, że mogą one rzucać w ogrodzie wszystko - od zabawek po ubrania. Nie pozostaje nic innego, jak przejść przez ogród każdego wieczoru i pozbierać wszystko, w przeciwnym razie robot może to posiekać następnego dnia i uszkodzić się przy okazji.

Czy robot może być niebezpieczny dla dzieci?
Robot wyposażony jest w wiele czujników, których zadaniem jest zapobieganie uszkodzeniom robota, a także ewentualnym urazom. Szczególnie niebezpieczne są obracające się pod robotem ostrza, jednak robot wyposażony jest w czujnik położenia i gdy się przewróci, ostrza natychmiast się zatrzymują. Mimo to nie zaleca się pozostawiania dzieci bez nadzoru w ogrodzie, w którym robot kosi trawę. Dodatkowo każda kosiarka wyposażona jest w duży przycisk bezpieczeństwa na górze, za pomocą którego można ją w każdej chwili natychmiast zatrzymać.

Skąd robot wie, gdzie ma kosić?
Obszar koszenia jest określony przez kabel, do którego baza ładująca wysyła sygnał. Czujniki na kosiarce zapewniają, że kabel demarkacyjny nie jest przekraczany i porusza się tylko w obrębie zdefiniowanego obszaru. Jeśli robot z jakiegokolwiek powodu opuści zdefiniowany obszar, czujniki rozpoznają, że znajduje się on poza pętlą utworzoną przez kabel i robot najpierw spróbuje wrócić. Jeśli nie będzie w stanie odnaleźć ścieżki, zatrzyma się i zgłosi błąd na wyświetlaczu. Podobnie zachowa się, jeśli kabel zostanie przerwany. Nie ma więc powodu do obaw, że kosiarka opuści zdefiniowany obszar i uda się na wycieczkę.

W jaki sposób robot kosi?
Jak już powiedzieliśmy, robot porusza się w obrębie zdefiniowanej przestrzeni. Jeśli natrafi na kabel, zawraca i kontynuuje koszenie. W trakcie koszenia zmienia swój sposób poruszania się według ustalonego algorytmu. Przez chwilę jedzie prostymi pasami, następnie porusza się spiralnie po okręgach. Ruch jest zoptymalizowany tak, aby robot nie omijał żadnych miejsc podczas koszenia. Jeśli podczas koszenia robot wykryje niski poziom baterii, będzie kierował się w linii prostej, aż trafi na kabel demarkacyjny. Następnie automatycznie wróci do bazy ładującej podążając za kablem. Jak się porusza, można obejrzeć na animacji:

Czy instalacja bazy ładującej i kabla jest skomplikowana?
Nie jest. Ważne jest jednak, aby wcześniej wszystko dokładnie zaplanować. Baza ładująca musi znajdować się w zasięgu gniazdka elektrycznego. Można albo położyć kabel na ziemi i zabezpieczyć go szpilkami, ale bezpieczniej jest zrobić rowek w ziemi o głębokości 2 - 5 cm i schować kabel pod ziemią. W ten sposób minimalizuje się ryzyko uszkodzenia.

Jak duży obszar może skosić kosiarka?
Wielkość obszaru jest ograniczona w zasadzie tylko pojemnością baterii i długością kabla wyznaczającego obszar koszenia. Kosiarki robotyczne HECHT są obecnie dostępne w wersji, która może skosić nawet 1500 m2. Dodatkowo kosiarka ma tę zaletę, że nie musi kosić całego obszaru na jednym ładowaniu. Jeśli bateria się wyczerpie, wraca do bazy ładującej, ładuje się i może kontynuować pracę. Nie da się jednak zwiększyć powierzchni koszenia tylko poprzez przedłużenie przewodu. W przewodzie występują straty i jeśli sygnał z bazy ma wędrować przez dłuższy przewód, to aby wyeliminować straty, należy proporcjonalnie zwiększyć przekrój przewodu.

Skąd kosiarka wie, kiedy ma kosić?
Kosiarka może być łatwo zaprogramowana poprzez proste ustawienie godzin i dni tygodnia do koszenia. W ten sposób można wybrać godziny, w których będzie najmniej przeszkadzać lub gdy nikogo nie ma w domu. Mokra trawa jest jednak trudna do koszenia, ostrza ślizgają się na trawie, a trawa przykleja się pod podwoziem. Większość robotów jest więc wyposażona w czujnik deszczu i gdy pada, kosiarka przestaje pracować i wraca do bazy ładującej. Jednak w większości kosiarek czujnik deszczu można również wyłączyć.

Jak kosiarka jest zabezpieczona przed kradzieżą?
Kosiarka "żyje" na zewnątrz w ogrodzie przez większość sezonu i dlatego może być atrakcją dla złodziei. Dlatego jest zabezpieczona kodem PIN. Należy go wpisać przy każdym manewrowaniu kosiarką. Jeśli złodziej zabierze kosiarkę, nie będzie ona dla niego użyteczna, ponieważ bez kodu nie można jej uruchomić. Dzięki temu kosiarka nie jest interesująca dla złodziei.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1239 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-08
SPRAWNIE
2024-05-26
Ok

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel