Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Odśnieżarka do śniegu – ile kosztuje, jaką kupić ? Jaki model ?

2023-10-14
Odśnieżarka do śniegu – ile kosztuje, jaką kupić ? Jaki model ?

Odśnieżarki – jaką wybrać?

Odśnieżanie posesji nie należy do najprzyjemniejszych prac porządkowych zwłaszcza, jeśli opady śniegu są intensywne i częste.
Wówczas najlepszym rozwiązaniem może okazać się zakup odśnieżarki, czyli urządzenia służącego do odgarniania białego puchu z nawierzchni.
Jej zastosowanie znacznie ułatwi oraz przyspieszy prace porządkowe na posesji.
Odśnieżarka spalinowa - na co zwrócić uwagę szukając odśnieżarki i zamiatarki do śniegu?

Nigdy nie wiadomo, czy zima zaskoczy nas śniegiem, czy będzie ciepła. Lepiej być jednak przygotowanym na odśnieżanie. W tym pomogą odśnieżarki spalinowe i zamiatarki, które zastąpią łopatę do śniegu. W sprzedaży jest sporo modeli odśnieżarek spalinowych. Podpowiadamy, jak wybrać odśnieżarkę spalinową dostosowaną do twoich potrzeb.

Odśnieżarka spalinowa – co to jest?

Odśnieżarki spalinowe to ten typ sprzętu do ogrodu, który ułatwia życie w miesiącach zimowych. Urządzenie szczególnie powinny docenić osoby, które mają dużą powierzchnię do odśnieżania – długie podjazdy, czy drogę dojazdową od ulicy głównej do domu. Odśnieżanie śniegu łopatą do śniegu w takich sytuacjach jest nie tylko bardzo męczące, ale zajmuje także dużo czasu. Odśnieżarka spalinowa odpowiada na te dwa problemy. Nie musisz wstawać skoro świt, aby odśnieżyć podjazd i wyjechać z domu do pracy – z odśnieżarką zrobisz to bardzo szybko i praktycznie bez wysiłku.

Elektryczna czy spalinowa?

Kto powiedział, że właściciele małych podjazdów muszą wachlować łopatą? Można sobie to zadanie ułatwić kupując niewielką odśnieżarkę elektryczną. Największą zaletą odśnieżarek elektrycznych jest to, że są ciche. Sąsiedzi z pewnością to docenią, gdy będziesz odśnieżał podjazd o 5 nad ranem. Druga zaleta to zasilanie – podłączasz do prądu i jedziesz. Benzyna zawsze może skończyć się w najmniej odpowiednim momencie. Odśnieżarki elektryczne są tanie, więc jeśli tylko nie musisz mierzyć się z ogromną powierzchnią i nie przeszkadza Ci kabel, ich zakup będzie dobrym rozwiązaniem. Są także lekkie, więc bez problemu zniesiesz je po schodach do piwnicy. Ze spalinową może być ciężej.

Odśnieżarki spalinowe mają zaś inne zalety. Po pierwsze, nie posiadają kabla, więc nie jesteś uzależniony od obecności gniazdka. Trudno wyobrazić sobie odśnieżanie pojazdu o długości 100 metrów elektryczną odśnieżarką, ciągnąc za sobą skostniały kabel. Po drugie – są wydajniejsze. Kosiarki spalinowe posiadają silnik od 150 do 350 ccm, więc można nimi szybko odśnieżyć duże powierzchnie. Potrafią także wyrzucić śnieg na większą odległość, co ułatwia pracę, gdyż nie musimy odśnieżać ciągle tego samego śniegu. Którą odśnieżarkę wybrać – spalinową czy elektryczną? Tutaj zasada jest podobna jak w przypadku kosiarek. Największe znaczenie ma obszar, jaki zamierzamy odśnieżać, dostępność prądu oraz… własne upodobania.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odśnieżarki? 10 najważniejszych parametrów, funkcji, wyposażenie i polecane modele

Odśnieżarki – Jaką Odśnieżarkę Wybrać? Rozwiewamy Wątpliwości !

W ostatnich latach mieliśmy niewątpliwie łaskawe zimy. Nie zmienia to jednak faktu, że potężne opady śniegu mogą przyjść w każdej chwili, wszak jak powszechnie wiadomo – zawsze zaskakują drogowców. W szczególnie kiepskiej sytuacji są ci, którzy muszą odśnieżyć duży areał albo np. wyjątkowo długi podjazd do rezydencji. Jest jednak na to sposób – odśnieżarka. Jak wybrać najlepsza?

Śnieg raduje serca dzieci i narciarzy, ale niekoniecznie cieszy właścicieli domów. Znów będą musieli zmagać się z zaspami. Chyba, że dostaną do rąk najnowszy, skuteczny sprzęt odśnieżający. Wtedy walka z białym żywiołem może i im sprawić frajdę. Odśnieżarki spalinowe pomogą szybko i skutecznie pozbyć się białego problemu. Nie ma szybszego i wygodniejszego sposobu na odśnieżanie.

Odśnieżarki spalinowe

Wśród narzędzi i urządzeń do odśnieżania coraz większą popularnością cieszą się odśnieżarki spalinowe. Są to urządzenia, które usuwają śnieg z nawierzchni. Metalowe podajniki ślimakowe najlepszych modeli kruszą i rozbijają nawet zbite i zlodowaciałe zaspy. Śnieg jest szybko zagarniany i kierowany do dyszy (komina), która wyrzuca go na odległość kilku metrów. Niestety, słabsze odśnieżarki radzą sobie jedynie z w miarę sypkim śniegiem. Porządna odśnieżarka ma potężny silnik o mocy 5,5 KM. Wyposażona jest w koła umożliwiające wygodne przemieszczania i kierownicę podobną nieco do motocyklowej. Jeśli masz dużą działkę, możesz kupić odśnieżarkę z napędem, nie będziesz musiał używać siły do jej pchania. To przydatna opcja, gdy odśnieżarka będzie wyposażona w pług, bo wtedy łatwiej torować sobie drogę przez głębokie zaspy. Innym udogodnieniem, częstym w drogich i dużych odśnieżarkach jest mechanizm wspomagania kierownicy.

W sklepach znajdziesz również specjalne odśnieżarki do kostki brukowej. Od zwykłych różnią się tym, że ich podajniki ślimakowe są gumowane i dzięki temu nie rysują nawierzchni. Wiele odśnieżarek to urządzenia wielofunkcyjne. Mają wymienne akcesoria. Podajnik da się zastąpić szczotkami do zamiatania chodników lub zamiast nich zainstalować pług śnieżny.  

Odśnieżarki spalinowe. Jak wybrać odśnieżarkę?
Z roku na rok odśnieżarki cieszą się coraz większą popularnością. Szybko usuwają śnieg z parkingów, podjazdów, chodników i placów. W maszynach spalinowych metalowe podajniki ślimakowe kruszą bite fragmenty śniegu i przekazują go kominem w wybranym przez nas kierunku. Natomiast ciche i ekologiczne maszyny akumulatorowe lub elektryczne są tanie, lekkie i sprawdzą się w każdym przydomowym ogrodzie. Jaką maszynę wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Napęd

Podstawowe odśnieżarki elektryczne nie posiadają napędu. Wprawiamy je w ruch ręcznie. Nie sprawi nam to kłopotu, gdyż i tak nie można nimi odśnieżać zbyt wysokich zasp. Służą one do odśnieżania maksymalnie kilkunastocentymetrowej warstwy śniegu. Najlepiej sprawdzają się na utwardzonym podłożu, np. na betonie lub kostce brukowej.

Nieco wygodniejsze są kosiarki z napędem i posiadają je zarówno modele spalinowe jak i elektryczne. Dodatkową zaletą są opony z kolcami, które z łatwością wgryzą się z lód. Odśnieżarki spalinowe są cięższe, więc siłą rzeczy posiadają lepszą przyczepność od elektrycznych. Najcięższe odśnieżarki spalinowe wyposażone są w gąsienice zamiast kółek. To już jednak sprzęt do najtrudniejszych zadań.

Jeden, dwa, trzy wirniki?

Podstawowe odśnieżarki posiadają jeden wirnik. Służy on jednocześnie do rozdrabniania śniegu oraz do jego wyrzucania. Jak nie trudno się domyślić, skuteczność takiego rozwiązania jest ograniczona. Z tego powodu w droższych odśnieżarkach stosuje się dwa wirniki. Jeden z nich zagarnia i rozdrabnia śnieg, a drugi go wyrzuca. Na znacznie dalszą odległość, rzecz jasna. Najlepsze odśnieżarki posiadają jeszcze więcej wirników, dzięki czemu są w stanie wyrzucić strugę śniegu nawet na kilkadziesiąt metrów.

Dwa typy odśnieżarek spalinowych

  1. Odśnieżarki jednostopniowe - mniejsze, wyposażone w słabszy silnik, przeznaczone dla posiadaczy niedużych posesji. Ich ślimakowy podajnik zgarnia śnieg i od razu przekazuje do dyszy, którą jest usuwany na bok.
  1. Odśnieżarki dwustopniowe  - są większe, mają mocniejsze silniki i nadają się nawet do mokrego lub przymarzniętego śniegu. Większa jest też ich wydajność. Między ich podajnikiem ślimakowym a dyszą znajduje się jeszcze wyrzutnik wirnikowy, obracający z dużą prędkością. Rozdrabnia on śnieg zanim ten zostanie usunięty.

Szerokość i wysokość zbieraka

Szerokość zbieraka w oczywisty sposób wpływa na tempo odśnieżania. Czym większa, tym lepiej. Większość odśnieżarek spalinowych posiada zbieraki o szerokości 50-90 centymetrów, zaś elektryczne mogą mieć mniej. Ale nie tylko szerokość jest ważna. Warto zwrócić uwagę także na jego wysokość. Najlepiej, gdy ma minimum 30-40 centymetrów wysokości. Zbierakiem o wysokości 20 centymetrów nie odśnieżymy wysokiej zaspy i w ruch pójdzie zwykła łopata oraz siła mięśni. Wybierając wysokość frezu nie sugeruj się jedynie ilością śniegu, która najczęściej zalega na Twoim podjeździe. Pamiętaj, że nagarniając kolejne warstwy śniegu będzie go coraz więcej, więc pokonując końcowe pasy będziesz się musiał zmierzyć z solidną zaspą. No chyba, że odśnieżasz jedynie wąski pas terenu.

Regulacja dyszy wylotowej

Podstawowe odśnieżarki posiadają jedynie regulację lewo-prawo, najczęściej w 180 stopniach. To wystarczające rozwiązanie, gdy i tak zazwyczaj nie są w stanie wyrzucić śniegu na dużą odległość. W mocniejszych odśnieżarkach musisz jednak zapanować nad strugą śniegu. Służy do tego regulacja wylotu, dzięki której ustalisz jak daleko ma być on wyrzucany. Pomaga to precyzyjniej tworzyć zaspy śnieżne oraz wspomaga pielęgnację kontaktów międzysąsiedzkich. Nikt przecież nie byłby zadowolony z podwórka zasypanego śniegiem sąsiada.

Odśnieżarki elektryczne

Jeśli masz do odśnieżania jedynie krótki chodnik prowadzący z domu do furtki, wtedy nie musisz inwestować w drogie urządzenie spalinowe. Wystarczy ci mniejsza i tańsza jednostopniowa odśnieżarka elektryczna. Prąd pobiera z sieci, więc nie ruszysz z nią dalej niż pozwala na to kabel. Ostatecznie możesz się posiłkować przedłużaczem. Odśnieżarki takie pracują znacznie ciszej niż spalinowe i oczywiście nie kopcą. Są zwrotniejsze i prostsze w obsłudze. Zajmują też mało miejsca w garażu lub altanie.

Zamiatarki spalinowe

Zamiatraki od odśnieżarek różnią sie tym, że zamiast stalowych wirników mają obrotowe szczotki z mocnego tworzywa. Zmiatają one śnieg i odrzucają go na bok. Sprzęt taki, w odróżnieniu od odśnieżarek nie ma dyszy wyrzucającej śnieg na dalszą odległość. Jest to natomiast urządzenie całoroczne, bo można nim zmiatać także liście lub śmiecie.

Na co zwracać uwagę wybierając odśnieżarkę

  • Szerokość robocza - czyli szerokość odśnieżania. Małe odśnieżarki elektryczne torują sobie drogę przez śnieg pozostawiając czysty pas szerokości 30-40 cm. Spalinowe mogą mieć szerokość roboczą wynoszącą nawet 80 cm.
  • Wysokość robocza - określa, jak grubą warstwę śniegu da się usunąć. Może wynosić od 11 do 60 cm.
  • Odległość wyrzutu śniegu - od kilku do kilkudziesięciu metrów. Nie powinna być za duża, bo zasypiesz śniegiem działkę sąsiada.
  • Moc silnika - im wyższa, tym bardziej zbity śnieg da się usuwać. Większa będzie również wydajność odśnieżania.
  • Rozrusznik - zimową porą elektryczny sprawdzi się lepiej.

Dodatkowe funkcje

Nie trzeba być gadżeciarzem, by docenić moc funkcji dodatkowych. Jedną z bardziej użytecznych jest elektroniczny start. Po co męczyć się z linką? Równie przydatny jest dodatkowy reflektor, wszak zimą rozjaśnia się dość późno. Nie można zapomnieć o regulacji prędkości jazdy. Najcięższe  odśnieżarki muszą mieć także bieg wsteczny. Jeśli pragniesz jak największego komfortu, wybierz model z podgrzewanymi manetkami. Cóż, luksus możemy spotkać w najmniej oczekiwanym miejscu.

Bez wątpienia nie ma piękniejszej zimy, niż ta mroźna i śnieżna, z przepięknymi zaspami. Jeśli tylko uda Ci się nad nimi zapanować, pokochasz ją jeszcze bardziej. Nie czekaj, aż spadnie śnieg, wybierz swoją odśnieżarkę już dziś. Pomogą Ci w tym nasz ranking odśnieżarek.

Co zrobić z zebranym śniegiem

Odgarnąć śnieg to jeden problem, drugi to co z nim zrobić, zwłaszcza gdy nieźle popadało i powstały ogromne zaspy. Najlepiej znaleźć jakieś wolne miejsce na działce, oddalone od zabudowań i tam go odtransportować. Gorzej, gdy posesja jest mała. Wówczas trzeba będzie zamówić wywóz śniegu. W żadnym razie nie można go zgromadzić byle gdzie, szczególnie zaś zatarasować nim wjazdu na sąsiednią działkę, przejścia chodnikiem, jezdni. Usypana pryzma nie może również ograniczać widoczności kierowcom poruszającym się ulicą.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1217 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-13
Brak kontaktu z kurierem
2024-05-03
Wszystko ok. Polecam

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel