Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki agregat prądotwórczy do domu

2023-10-12
Jaki agregat prądotwórczy do domu

Jaki agregat prądotwórczy do domu? Niestety, w obecnych czasach, to pytanie zyskuje na popularności. Coraz więcej słychać o ryzyku "blackout'u", ograniczaniach dostępności oraz możliwości całkowitego odłączania prądu we wsiach i miastach. Agregaty prądotwórcze zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, głównie dlatego, że stanowią one dodatkową lub tymczasową formę dostarczenia energii elektrycznej do budynku bądź miejsca. Dotychczasowymi odbiorcami agregatów prądotwórczych były instytucje państwowe oraz firmy, które ze względu na charakter swojej działalności nie mogły zostać wstrzymane z powodu braku zasilania.

Obecnie zainteresowanie zakupem agregatu prądotwórczego wynika ze stale rosnącej ceny energii elektrycznej. Wzrastająca cena energi elektrycznej spowodowana jest zwiększonymi kosztami jej produkcji, inflacją oraz trwającą wojną. W dużych miastach już zaczęto ograniczać zużycie energii, opóźniając włączanie i przyspieszanie gaszenia oświetlenia miejskiego oraz budynków użyteczności publicznej takich jak muzea, zabytki, opery etc. Z tego powodu coraz więcej ludzi zastanawia się nad zainwestowaniem w agregat, który ma za zadanie zabezpieczyć domostwo przed utratą ciągłości zasilania. Większość osób przeszukuje tym samym internet z zapytaniem: Jaki agregat prądotwórczy do domu?

Czym jest agregat prądotwórczy do domu

Agregat prądotwórczy do domu to urządzenie, które podczas swojej pracy zdolne jest do wytworzenia energii elektrycznej i przekazania jej dalej do potencjalnych punktów odbioru, czyli do urządzeń zasilanych sieciowo. Głównym, a zarazem najważniejszym elementem agregatu prądotwórczego jest jego serce, czyli motor. Silnik agregatu, w zależności od marki i producenta posiada różne pojemności skokowe. Małe agregaty prądotwórcze charakteryzują się silnikiem o niewielkiej pojemności tj. do 100cm3. Mały agregat prądotwórczy zdolny jest do wytworzenia 2000W energii elektrycznej na godzinę. Poza silnikiem agregat posiada także panel przedni, na którym z reguły umieszczone są gniazda, służące do przekazania wytworzonej energii elektrycznej tzw. odbiornikom (czytaj urządzeniom zasilanym sieciowo). W większych i droższych modelach agregatów znajdują się silniki o zwiększonej pojemności, większej ilości gniazd oraz posiadające wielofunkcyjne wyświetlacze. Oprócz silnika oraz panelu przedniego agregat prądotwórczy posiada ramę, do której jest przytwierdzony. Rama pozwala na bezpieczne transportowanie agregatu w miejsce, które ma zostać zasilone generatorem prądu. Niektóre agregaty posiadają także kółka oraz uchwyty do łatwiejszego ich transportowania. Jest to doskonałe rozwiązanie m.in. do zastosowań na budowach, gdzie nie ma możliwości podłączenia sprzętu w postaci betoniarki oraz elektronarzędzi do sieci. W zależności od modelu agregatu i jego parametrów technicznych możliwe jest tymczasowe, bądź długookresowe zagwarantowanie zasilenia prądem elektrycznym placu budowy, domostwa, budynku lub przedsiębiorstwa.

Jak dobrać agregat prądotwórczy do domu

Agregat prądotwórczy jak wcześniej określono jest urządzeniem służącym do wytworzenia i przekazania energii elektrycznej odbiornikom, czyli urządzeniom zasilanym sieciowo. Wybierając agregat prądotwórczy należy zwrócić szczególną uwagę na ilość energii elektrycznej, jaką dany agregat jest w stanie wytworzyć oraz na zapotrzebowane jakie potrzebuje nasze domostwo, bądź inne wybrane przez nas miejsce. Przykładowo plac budowy, na którym będzie działa betoniarka o mocy 1500W oraz nagrzewnica o mocy 3000W - będzie potrzebował więcej energii elektrycznej, aniżeli mały domek jednorodzinny z piecem na ekogroszek, energooszczędnymi żarówkami oraz włączonym telewizorem. Podczas wyboru agregatu prądotwórczego należy przeprowadzić szacunkowe obliczenia, które mają na celu określenie, jaka ilość prądu będzie potrzebna danemu domostwu. Należy sporządzić listę urządzeń zasilanych elektrycznie oraz ich maksymalnego poboru mocy. Po utworzeniu takiej listy, można oszacować szczytową ilość energii potrzebną dla zasilenia wszystkich urządzeń elektrycznych w danym miejscu. Sporządzenie takiej ewidencji urządzeń jest kluczowe, ponieważ pozwoli ona dobrać agregat prądotwórczy spełniający wymogi klienta.

Dla przykładu domek jednorodzinny zasilany jest piecem na ekogroszek (zużycie 50W). W domu są dwa komputery stacjonarne (200W na każdy), telewizor (100W), duża lodówka z zamrażalnikiem (80W), czajnik elektryczny (1500W), kuchenka indukcyjna (1800W) oraz pralka (400W), żarówki energooszczędne (100W). Jednoczesne włączenie wszystkich tych urządzeń sprawi, że domostwo będzie w szczycie pobierało z sieci 4430W. Jeśli domostwo nie chce rezygnować z działania żadnego urządzenia elektrycznego, wówczas musiałoby zaopatrzyć się w agregat zdolny wytworzyć energię elektryczną wynoszącą 5300W lub wyższą. Idąc na kompromis, np. wyłączając czajnik elektryczny bądź kuchenkę indukcyjną, ilość poboru prądu maleje do odpowiednio 2930W lub 2630W. Wówczas domostwo musiałby zaopatrzyć się w agregat zdolny wytworzyć 3500W oraz 3100W energii elektrycznej. O dokładnym sposobie obliczania mocy agregatu przeczytasz poniżej.

Jakiej mocy agregat prądotwórczy do domu

Na samym początku, zanim przystąpimy do przeglądania ofert agregatów prądotwórczych do domu, powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie urządzenia elektryczne będziemy chcieli do takiego generatora podłączyć w celu zapewnienia im dostępu do prądu. Jest to znacząca decyzja, dzięki której będziemy mogli dobrać odpowiednią moc naszego generatora. Dokładniejsze wyliczenie oraz odpowiedź na pytanie, jaka moc agregatu do domu, pozwoli w pełni wykorzystać jego potencjał, bez niepotrzebnych strat energii, które będą narażać nas na niepotrzebne koszty. Obliczenie potrzebnej mocy będzie wiązało się ze zsumowaniem mocy wszystkich urządzeń, które będą korzystać z generatora. Warto jednak pamiętać, że w momencie uruchamiania urządzeń, ich pobór prądu jest większy, niż podczas normalnej, regularnej pracy, dlatego otrzymany wynik powinniśmy powiększyć o 20 – 30 procent, co pozwoli zapewnić wystarczający zapas mocy. Wybierając agregat prądotwórczy do domu, zwróć również uwagę na to, że moc urządzenia określana jest znamionową oraz maksymalną i to właśnie ten drugi parametr pozwoli Ci dopasować agregat do Twoich potrzeb.

Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego

Dom jednorodzinny charakteryzuje się niemałym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. W każdym domostwie jest wiele urządzeń, które mniej lub bardziej wykorzystują prąd z gniazdka, stale wpływając na wysokość naszych rachunków. Domowy sprzęt elektroniczny RTV i AGD, oświetlenie, czy sam zapalnik/rozrusznik kuchenki gazowej i centralnego pieca gazowego wymagają do działania energii elektrycznej. Obecnie żyjąc w mieście - prąd odgrywa bardzo kluczową rolę, choćby przy powszechnej pracy zdalnej, konieczności konsumpcji ciepłych posiłków, czy zapewniając ogrzewanie i światło, które są niezbędne do funkcjonowania. Zastanawiając się jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego wybrać, to najpewniejszym wyborem dla przeciętnej, 4 osobowej rodziny, będzie jednofazowy generator z benzynowym silnikiem spalinowym, zapewniający prąd o napięciu 230V i mocy 2-3 kW.

Wybór odpowiedniego agregatu prądotwórczego dla domu jednorodzinnego zależy od kilku czynników, takich jak:

  1. Zapotrzebowanie na energię - należy oszacować zapotrzebowanie na energię w domu, czyli jakie urządzenia i odbiorniki elektryczne będą korzystały z prądu. Im więcej urządzeń i odbiorników, tym większa moc agregatu będzie potrzebna.
  2. Częstotliwość użytkowania - jeśli agregat będzie używany często, wtedy warto zainwestować w bardziej wydajny model.
  3. Waga i przenośność - jeśli agregat będzie używany na zewnątrz domu, należy wziąć pod uwagę jego wagę i łatwość przenoszenia.
  4. Poziom hałasu - niektóre modele agregatów są głośniejsze niż inne, więc jeśli zależy nam na cichym użytkowaniu, warto wybrać model o niskim poziomie hałasu.
  5. Rodzaj paliwa - agregaty prądotwórcze mogą działać na różne rodzaje paliw, takie jak benzyna, olej napędowy, gaz ziemny lub propan-butan.

Ogólnie rzecz biorąc, do domu jednorodzinnego zwykle wystarcza agregat o mocy od 5 do 10 kW. Jednakże, dokładna moc zależy od zapotrzebowania na energię i ilości urządzeń, które będą z niego korzystały. Najczęściej wybierane są agregaty prądotwórcze zasilane benzyną, ale w zależności od potrzeb można wybrać inny rodzaj paliwa.  

Przeglądając oferty zapasowych źródeł energii dla domu jednorodzinnego - warto sprawdzić agregat prądotwórczy cedrus - agregaty marki cedrus to wydajne narzędzia, które zapewnią trwałość, wydajność oraz ciągłość zasilania awaryjnego w Twoim domu.

Jaki agregat prądotwórczy do domu wielorodzinnego

Analogicznie do wyboru agregatu prądotwórczego do domu jednorodzinnego - agregat do domu wielorodzinnego powinien oferować stosunkowo wysoką moc wyjściową. W przypadku domów jednorodzinnych, z reguły zalecane są mniejsze urządzenia, generujące moc w zakresie od 2 do 3 kW. Taka ilość energii zapewnia możliwość wykorzystywania większości sprzętów elektrycznych bez spadków wydajności urządzenia poprzez przeciążenie generatora prądu (agregatu prądotwórczego). Szukając agregatu do domu wielorodzinnego należy więc wybrać urządzenie, które będzie oferować moc większa niż 3kW przy napięciu 230V.

Cichy agregat prądotwórczy do domu

Wybierając generator prądu do domu, powinniśmy zwrócić uwagę na parametr dotyczący hałasu, jaki urządzenie będzie generować podczas swojej pracy. Większość popularnych urządzeń dostępnych na rynku pracuje na poziomie głośności około 100 dB, co można porównać z pracującym młotem pneumatycznym. Tak głośna praca generatora prądu do domu byłaby bardzo uciążliwa dla naszego funkcjonowania oraz mogłaby zakłócić spokój i ciszę naszych sąsiadów. Dlatego powinniśmy szukać urządzeń, które będą pracowały odrobinę ciszej, jednak nadal posiadając te same parametry mocy. Agregaty te są lepiej wytłumione, co pozwala zatrzymać pewne częstotliwości dźwięków, a sam silnik jest lepiej amortyzowany, co nie pozwala przenosić drgań po powierzchni, na której się znajduje. Może się to jednak wiązać z zakupem droższych modeli, na które nie każdy jest w stanie sobie pozwolić. Tańszym rozwiązaniem może być zmiana umiejscowienia naszego generatora prądu. Postawienie go w garażu lub innym wolnostojącym budynku z dala od naszego domu, pozwala skutecznie stłumić głośność jego pracy, dzięki czemu zarówno my jak i nasi sąsiedzi nie będą go słyszeć w trakcie generowania prądu.

Warto pamiętać, że agregat prądotwórczy to inwestycja na długi czas, więc warto zainwestować w model dobrej jakości, który spełni nasze wymagania i zapewni niezawodne źródło energii w razie awarii sieci.    

Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego?

Odpowiednim agregatem prądotwórczym do domu jednorodzinnego będzie jednofazowy agregat benzynowy. Takie urządzenie, które zaoferuje moc 2 kW / 3 kW dostarczy niezbędnej energii elektrycznej do zasilania lodówki, światła i podstawowych narzędzi kuchennych i urządzeń RTV.

Jaki agregat prądotwórczy do domu?

Najlepszym agregatem prądotwórczym do domu będzie model wyposażony w benzynowy silnik spalinowy, pracujący z napięciem 230V, który zapewni moc na poziomie 2 do 3 kW. Taka moc wystarczy w zupełności na zapewnienie niezbędnej energii elektrycznej podczas okresowego odłączenia od sieci energetycznej.

Jaki cichy agregat prądotwórczy do domu?

Decydując się na cichy agregat prądotwórczy do domu, którego celem będzie komfortowe użytkowanie z domowych urządzeń elektrycznych, przy braku dostępu do źródła zasilania - warto zapoznać się z ofertą agregatów marki FOGO. W ofercie producenta znajdziemy agregaty o mocy od 1,8 do 3,5 kW, które generują maksymalny hałas 90-91 dB(A).

Jaki mały agregat prądotwórczy do domu?

Chcąc kupić mały agregat prądotwórczy do domu należy przede wszystkim ocenić jego możliwości wydajnościowe i porównać je z naszymi potrzebami. Przeciętnie mały agregat do domu powinien zapewniać moc około 2000 W (2kW). Taka moc pozwoli zasilić lodówkę, oświetlenie oraz telewizor.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1290 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-21
Super żyłka jestem bardzo zadowolony. Oraz szybka wysyłka,
2024-08-15
Zamówienie zgodne z opisem

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel