Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki Wybrać rozdrabniacz do gałęzi HECHT ?

2020-10-15
Jaki Wybrać rozdrabniacz do gałęzi HECHT ?

✅ Rozdrabniacz nożowy czy frezowy ?

Na wstępie wyjaśnijmy, że do rozdrabniania gałęzi z ogrodu używa się dziś dwóch typów maszyn: rozdrabniacz i rębak. Chociaż obie maszyny pełnią podobną funkcję i większość użytkowników określa je powszechnie jako rozdrabniacze, każda z nich działa trochę inaczej.

Rozdrabniacz
 wyposażony jest w obrotową płytę z jednym lub kilkoma nożami. Noże stopniowo odcinają drobne części gałęzi z dużą prędkością, co można wykorzystać zarówno do ściółkowania rabat kwiatowych, jak również dobrze wykorzystać w kompoście, gdzie szybko się rozkładają. Rozdrabniacze nożowe również stosunkowo dobrze radzą sobie ze świeżymi gałęziami. Z reguły rozdrabniacze nożowe bez problemu radzą sobie z gałęziami o średnicy 4 cm, ale moc silnika niszczarki nie powinna być mniejsza niż 2 kW. Ostrza niszczarki muszą być ostre. Ze względu na prostą konstrukcję są to w zasadzie maszyny niezawodne, ale muszą być wyposażone w wysokiej jakości stalowe noże. Mimo to należy pamiętać, że noże uderzają w materiał z dużą prędkością, co z czasem może stępić nawet najwyższej jakości stal. Od czasu do czasu należy noże wymienić. Gdy ostrza uderzają w gałęzie, generowany jest hałas i wibracje, które mogą być dla kogoś niewygodne.

Rębak wyposażony jest w zębatą głowicę obracającą się względem płytki dociskowej. Gałęzie W porównaniu do okruchów z rozdrabniaczy nożowych, okruchy z wałka zębatego są znacznie większe. Na przykład miazga nadaje się do ogrzewania , ktoś może preferować większą miazgę jako ściółkę , ale takie duże kawałki nie nadają się już na kompost, będą się rozkładać przez dość długi czas. Dużą zaletą rębaka jest stosunkowo cicha praca . Głowica zębata obraca się kilka razy wolniej niż głowica noża, dzięki czemu takie wibracje i hałas nie występują podczas pracy. Ponadto wałek sam wciąga gałęzie, ale może mieć problem z twardą korą świeżych gałęzi. Wtedy zdarza się, że gałąź po prostu „przeżuwa” małe kawałki połączone korą. Dlatego wskazane jest pozostawienie materiału do wyschnięcia na co najmniej 14 dni przed pracą. Płyta dociskowa większości rozdrabniaczy zębatych jest łatwo regulowana, nacisk powinien być taki, aby drewno było dobrze pocięte. Jednak problemu twardej, świeżej kory nie da się całkowicie wyeliminować. Często preferowanymi zaletami są wysoka niezawodność (brak konieczności ostrzenia noży, jak w przypadku rozdrabniaczy) i cicha praca.

✅ Którą maszynę wybrać?

Pytanie mogłoby brzmieć: „Wybrać rozdrabniacz czy rębak?” Jednak przy wyborze należy wziąć pod uwagę inne cechy maszyny. Rozdrabniacz z głowicą nożową jest odpowiedni, jeśli chcesz kompostować gałęzie. Małe kawałki szybko blakną. Rębak przetwarza gałęzie na wysokiej jakości materiał do ściółkowania, który można zastosować np. Pod krzakami, a także dobrze spalić w kotle lub piecu. Nie wyklucza się użycia do kompostu, ale spodziewaj się, że większe kawałki będą gnić trochę dłużej. W celu utrzymania większości zwykłych ogrodów można zrobić więcej za pomocą mniejszej maszyny elektrycznej. Obsługuje gałęzie z żywopłotów, jak również mniejsze gałęzie drzew owocowych. Jeśli musisz regularnie pozbywać się większej liczby gałęzi, wybierz bardziej wydajne rozdrabniacze spalinowe, które mogą obsługiwać gałęzie o średnicy 10 cm. Dodatkowo silnik spalinowy ma również tę zaletę, że można pracować z maszyną praktycznie wszędzie, nawet w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu. Dlatego duże rozdrabniacze silnikowe mogą być używane na przykład w lesie do usuwania gałęzi ze ściętych drzew.

✅ Czego unikać przy pracy?

Rozdrabniacze do gałęzi są stosunkowo bezpieczne, ale należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim jest to stosowanie sprzętu ochronnego. Mechanizm zgniatający może czasem nagle szarpnąć po włożeniu gałęzi lub nawet wyrzucić ją z maszyny. Dlatego podczas pracy zdecydowanie zalecamy używanie rękawiczek i okularów ochronnych. W przypadku głośniejszych maszyn używaj także ochraniaczy słuchu. Nigdy nie pozostawiaj włączonej maszyny bez nadzoru. Zalecamy kruszenie tylko gałęzi bez liści, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że liście zatkają wylot. Jeśli z jakiegokolwiek powodu wystąpi blokada, nigdy nie wkładaj rąk do pracującej maszyny. Przy włączonej maszynie można spróbować przepchnąć i uwolnić materiał ubijakiem lub odpowiednią gałęzią. Jeśli konieczne jest np. Ręczne poluzowanie zatkanego gniazda, zawsze wyłącz maszynę, odłącz ją od zasilania lub odłącz świecę zapłonową na maszynie silnikowej. Nie zdejmuj żadnych osłon ani innych elementów z urządzenia. Od czasu do czasu okazuje się, że ludzie w inny sposób dostosowują otwory wejściowe, aby ułatwić przetwarzanie krzaczastych gałęzi. Jednak tak zmodyfikowana maszyna może być bardzo niebezpieczna.

✅ Jak dbać o rozdrabniacz?

Po pracy zawsze schowaj rozdrabniacz. Wilgoć nie jest szczególnie dobra dla noży, ale także do innych elementów. Utrzymuj maszynę w czystości, zwłaszcza wszystkie otwory wentylacyjne muszą być drożne, aby maszyna się nie przegrzewała. Noże należy od czasu do czasu naostrzyć, jeśli są bardzo zużyte, należy je wymienić. Maszyny z silnikami spalinowymi również wymagają konserwacji silnika. Regularnie czyść filtry powietrza, używaj tylko wysokiej jakości paliwa. Konieczna jest również wymiana oleju silnikowego i świecy zapłonowej w zalecanych odstępach czasu.

Zobacz dostępne maszyny HECHT

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 1306 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-09
Super
2024-01-04
Proszę realizować złożone zamówienia zgodnie z przedstawionym czasem realizacji.

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel