Jak przechowywać sprzęt ogrodniczy zimą ?
Sezon letni znów się kończy i pora zająć się urządzeniami, które przez cały rok pomagały nam w ogrodzie. W przeciwnym razie możemy mieć problem z ich ponownym uruchomieniem na wiosnę.
Baterie
Choć cena akumulatorów litowych jest znacznie korzystniejsza niż w poprzednich latach, to nadal stanowi znaczną część kosztu zakupu kosiarek lub innego bezprzewodowego sprzętu ogrodniczego. Baterie mogą nam służyć przez wiele lat, ale nie możemy ich zaniedbywać. Dlatego zdecydowanie nie pozostawiaj ich na mrozie i wilgoci lub odwrotnie, na słońcu lub w gorącym miejscu. Baterie litowe są najbardziej niszczone przez wysokie temperatury, a jeśli masz sprzęt zasilany z akumulatora kwasowo-ołowiowego, niskie temperatury mogą je uszkodzić. Dlatego najlepiej przechowywać baterie w pomieszczeniu o stałej temperaturze pokojowej. Akumulatory kwasowo-ołowiowe należy przechowywać w pełni naładowane. Sprawdź je kilka razy zimą i w razie potrzeby naładuj. Z drugiej strony, akumulatory litowe należy przechowywać naładowane do około ¾ pojemności. Bateria litowa ma bardzo niskie samorozładowanie, więc bateria powinna bez problemu przetrwać kilka miesięcy, gdy nie jest używana. Lepiej jednak tego nie sprawdzać :)
Zrób to przed zimą.
Na kosiarce sprawdź linki pod kątem rdzy, możesz je posmarować olejem, który je zakonserwuje i jednocześnie zapewni ich płynny ruch. Nasmaruj koła, sprawdź i naostrz nóż. Dokładnie wyczyść obudowę wokół noża, tunel wyrzutowy, otwory wentylacyjne. Pamiętaj o dokładnym oczyszczenia kosza, aby powietrze mogło przez niego dobrze przepływać.
W przypadku wszystkich technologii akumulatorów oczyść otwory wentylacyjne w pokrywie, które chłodzą silnik elektryczny.
W przypadku nożyc do żywopłotu noże dobrze wyczyść i naoliw.
Sprawdź stan głowicy żyłkowej. Jest to materiał eksploatacyjny, który od czasu do czasu należy całkowicie wymienić.
W przypadku piły łańcuchowej sprawdź prowadnicę i łańcuch. Jeśli prowadnica jest zużyta, wymień ją, zleć naostrzenie łańcucha w razie potrzeby lub wymień. Prowdnicę i łańcuch należy przechowywać w dobrze nasmarowanym miejscu, w suchym miejscu z dala od pilarki. Można je owinąć np. Szmatką nasączoną olejem, co zabezpiecza je przed korozją. Jeśli używasz w pilarce bio oleju do smarowania prowadnicy, wylej go, na przykład wlej trochę oleju silnikowego do zbiornika i obróć na krótko piłę, aby olej dostał się do pompy, z której wypcha bioolej. Oleje bio mają ograniczoną żywotność w powietrzu i mogą ulegać degradacji. W niektórych przypadkach piły w układzie smarowania mogą zamarznąć i całkowicie zatkać układ.
Podobnie jak w przypadku innych technologii, czyść i konserwuj narzędzia pracy.
Przechowuj sprzęt w suchym miejscu, wilgoć nie wskazuje na elementy elektryczne, przewody lub styki w przełącznikach.
I ważna rada na zakończenie:
Jeśli podczas przeglądu przed zimą stwierdzisz, że zużyta część wymaga wymiany, nigdy nie zostawiaj jej na początku nowego sezonu. Pewne jest, że w tym czasie będzie duże zapotrzebowanie na części zamienne i istnieje ryzyko, że nie zawsze będą one od razu dostępne we wszystkich sklepach HECHT.