Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

CZY GLEBOGRYZARKA ZASTĄPI KOPANIE SZPADLEM?

2024-03-22
CZY GLEBOGRYZARKA ZASTĄPI KOPANIE SZPADLEM?

Prace ogrodowe mogą być nie tylko ciężkie, ale też czasochłonne. Z tego też powodu powstaje coraz więcej narzędzi, które umożliwiają zautomatyzowanie niektórych działań. Jednym z nich jest glebogryzarka, czyli urządzenie umożliwiające m.in. przygotowanie podłoża pod siew bądź założenie trawnika. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie czy glebogryzarka może zastąpić ręczne kopanie za pomocą szpadla. Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Czym jest glebogryzarka?

W dużym skrócie, glebogryzarka to urządzenie umożliwiające spulchnianie i przygotowanie gleby pod siew. Dobrze sprawdzi się też w przydomowym ogródku, na działce, do zakładania trawnika czy rabaty. Urządzenie to, dzięki temu, że wyposażone jest w ostre noże, może służyć także do odchwaszczania, pozbywania się korzeni oraz napowietrzania gleby. Można też znaleźć modele umożliwiające rozprowadzanie kompostu i torfu.

Głównym elementem glebogryzarki są specjalne noże, służące do przekopywania ziemi. Ostrza umieszczone są na obracających się wokół własnej osi tarczach. Są one zakrzywione, działają jak miniaturowe szpadle, wgryzając się w glebę i przewracając ją na drugą stronę. Oś tarczy obraca się bardzo szybko, dzięki czemu w spulchnionej glebie nie pozostają szczeliny powietrzne czy grudki. W efekcie teren od razu jest przygotowany pod siew trawy czy warzyw.

Jakie prace ogrodnicze może wykonać glebogryzarka?

Już po samym opisie działania, można stwierdzić, że glebogryzarka to urządzenie zdecydowanie przydatne w pracach ogrodowych. Świetnie nadaje się do spulchniania gleby i przygotowywania jej pod kolejne działania, np. wysiew. Wiele glebogryzarek można używać z innymi akcesoriami ogrodniczymi i rolniczymi, takimi jak pług, wyorywacz (np. do ziemniaków), obsypnik, pielnik, aerator, wertykulator czy wał strunowy. Wymienione tutaj przystawki montuje się za pomocą specjalnego łącznika. Co więcej, możliwa jest też wymiana kół na metalowe lub gumowe (jest to zależne od wersji maszyny, a także warunków glebowych, na jakich przychodzi nam pracować). Glebogryzarki można podzielić na 3 rodzaje w zależności od zastosowania.

Rodzaje glebogryzarek

Można wyróżnić 3 rodzaje glebogryzarek (dostępne są one w naszym sklepie internetowym Cedrus):

  • Glebogryzarki, których urządzenie robocze służy też do napędu

Świetnym przykładem jest dostępna w sklepie glebogryzarka CEDRUS GL01. Tego typu urządzenia świetnie sprawdzą się do pracy w przydomowych ogrodach i na obszarach o umiarkowanej wielkości. Proponowany przez nas model ma regulowaną szerokość układu roboczego, dzięki czemu urządzenie to znajdzie swoje zastosowanie w międzyrzędach o różnej szerokości. Dodatkowo glebogryzarkę tę można doposażyć w dodatkowy osprzęt, dzięki czemu sprawdzi się dobrze na przykład w orce, a nawet wykopywaniu ziemniaków.

  • Glebogryzarki, które posiadają osobny napęd na koła i osobny na urządzenie robocze

Takim urządzeniem jest glebogryzarka CEDRUS GL03PRO-LC również dostępna w naszym sklepie. Model ten doskonale sprawdza się do pracy szczególnie na ziemi twardej, zbitej lub mokrej. To wybór doskonały szczególnie podczas wiosny i jesieni, kiedy gleba jest wilgotna od częstych opadów deszczu. Dzięki temu, że glebogryzarka ma osobny napęd na koła i osobny na urządzenie robocze, możliwa jest jego praca w każdych warunkach. Możliwe jest też poprowadzenie maszyny w inne miejsce bez konieczności włączania urządzenia roboczego, dzięki czemu można uniknąć uszkodzenia wirujących noży w momencie, kiedy pokonujemy nierówności.

Same w sobie nie są glebogryzarkami aczkolwiek mogą stanowić nośnik wielu narzędzi pasywnych (np. pług i obsypnik) i aktywnych (napędzanych za pomocą wałka odbioru mocy tzw. WOM, ang. PTO można wyróżnić spośród nich bronę aktywną, siewnik, glebogryzarkę, kosiarkę, odśnieżarkę itp.).

Czy glebogryzarka poradzi sobie z korzeniami?

Czasami do spulchnienia i przekopania mamy trudne w obróbce podłoże – twarde, kamieniste lub zawierające wiele chwastów i korzeni. Pytanie tylko czy glebogryzarka poradzi sobie również z pracą na takim terenie? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, urządzenie to wyposażone jest w ostre, zakrzywione noże. Ostrza mają możliwość rozdrabniania i przerzucania korzeni, które utkwiły w ziemi. Warto jednak wiedzieć, że zwykła glebogryzarka poradzi sobie raczej z cienkimi korzeniami traw oraz roślin uprawnych. Nie zalecamy wykorzystywać tego sprzętu do pracy na podłożu, w którym są grube korzenie drzew, krzewów czy innych roślin. Ostrza będą się po nich ślizgać lub korzenie zablokują je, a to może skończyć awarią urządzenia.

W jaką pogodę można używać glebogryzarki?

Ze względu na posiadane funkcje, glebogryzarki można używać przez cały rok i to nie tylko do pracy w glebie!

  • Zimą możliwe jest wykorzystanie urządzenia do usuwania śniegu z chodnika czy podjazdu.
  • Latem glebogryzarka posłuży do usuwania chwastów.
  • Jesienią umożliwia poprawienie stanu gleby i przygotowanie jej na zimę.
  • Wiosną dzięki glebogryzarce możesz spulchnić ziemię i przygotować ją na wysiew.

Warto pamiętać, by używać glebogryzarki przy dobrej pogodzie.

Czy należy skosić trawnik przed użyciem glebogryzarki?

Nie wszystkie urządzenia tego typu mogą poradzić sobie z przekopaniem starej darni. Dlatego przed ich użyciem należy skosić trawnik, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia tego narzędzia. Dopiero po skoszeniu można przejść do pracy glebogryzarką, by przygotować glebę pod wysiew nowej darni.

Na jaką głębokość kopie glebogryzarka?

Wszystko zależy od zakupionego modelu. W naszej ofercie znajdują się glebogryzarki spalinowe o maksymalnej głębokości roboczej od 100 mm do 360 mm. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić na jaką głębokość kopie glebogryzarka, zależne jest to od tego, w jakie noże wyposażony jest zakupiony model urządzenia. Kolejnymi czynnikami wpływającymi na głębokość pracy glebogryzarki jest jej budowa, ciężar, a także jakość i gatunek gleby, wilgotność gleby, jakość noży i stan ich zużycia. Może na to wpływać jeszcze wiele innych czynników. Niemniej dobrze dobrana glebogryzarka Cedrus poradzi sobie  z powierzonym jej zadaniem. Zapraszamy do odwiedzenia naszych partnerów handlowych w celu doboru odpowiedniego urządzenia.

Zobacz wybrane glebogryzarki CEDRUS dostępne w naszym sklepie internetowym:

Czy glebogryzarka może w pełni zastąpić kopanie szpadlem?

Niewątpliwie jest to urządzenie o wysokiej funkcjonalności. Glebogryzarka umożliwia nie tylko dokładne, ale też szybkie przekopanie ziemi. W przypadku, gdyby do tego używać szpadla, praca ta byłaby zdecydowanie bardziej czasochłonna. Dzięki glebogryzarce spędzi się więc zdecydowanie mniej czasu na spulchnianiu gleby i przygotowywaniu jej pod dalsze prace ogrodnicze. Posiadacze tych urządzeń zdecydowanie doceniają ich regularne użytkowanie.

Można więc stwierdzić, że tak – glebogryzarki mogą zastąpić ręczne kopanie szpadlem. Warto jednak pamiętać, że wiele modeli ma ograniczoną maksymalną głębokość roboczą. Nie wykopiemy więc za pomocą glebogryzarki głębokiego dołu, niemniej urządzenie to świetnie sprawdzi się do przygotowania gleby pod wysiew warzyw, trawy czy pod inne prace ogrodnicze.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 1374 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-28
Obsługa zamówienia bez uwag. Ta firma posiada bardzo bogaty wybór zarówno sprzętu ogrodniczego jak i akcesoriów oraz części zamiennych. Poza tym ceny na oferowane produktu są dość wyważone.
2024-11-21
przesylka dotarla zgodnie z zamowieniem

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel