Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Agregat prądotwórczy generator prądu do domu - jaki wybrać generator prądu?

2022-09-24
Agregat prądotwórczy generator prądu do domu - jaki wybrać generator prądu?

Jaki wybrać agregat prądotwórczy do domu? Agregat prądotwórczy przyda się gdy nie ma bezpośredniego dostępu do sieci elektrycznej lub są awarie zasilania. Stosunkowo niedrogie generatory prądu zasilą urządzenia elektryczne w miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia się do sieci elektroenergetycznej.

Agregat prądotwórczy może się okazać przydatny każdemu – na biwaku, działce rekreacyjnej lub w garażu, do którego nie doprowadzono prądu. Agregat prądotwórczy przyda się w wielu sytuacjach. Zabierzemy go ze sobą na działkę, gdzie nie ma jeszcze podciągniętego zasilania, aby móc korzystać z elektronarzędzi i innych sprzętów elektrycznych. Uratuje nas w razie awarii i braku dostawy energii. Gdy nagle zabraknie prądu, do generatora podłączymy oświetlenie, lodówkę, komputer, system alarmowy i inne niezbędne urządzenia. Mały agregat prądotwórczy to z kolei niezły sprzęt biwakowy.

Agregat prądotwórczy - jaki silnik, jakie paliwo

W bogatej ofercie agregatów prądotwórczych znajdziemy:

  • Agregaty prądotwórcze benzynowe z silnikami dwusuwowymi i z czterosuwowymi. Te drugie są wydajniejsze, kosztują jednak więcej.
  • Ekonomiczniejsze są agregaty prądotwórcze z silnikami diesla – spalają o połowę mniej paliwa niż benzynowe.
  • Najwięcej spalają agregatory prądotwórcze na gaz płynny, czyli LPG, ale to póki co dość tanie paliwo, tańsze od benzyny i ropy.
Prąd, gaz, woda, dostęp do drogi - co musi być na działce budowlanej?

Agregat prądotwórczy do domu

Do zastosowań domowych odpowiednie są generatory prądu o niewielkich gabarytach i odpowiednio mniejszej mocy. W przypadku urządzeń generujących energię elektryczną prądu przemiennego określa się tak zwaną moc pozorną, której jednostką jest woltoamper.

W rozsądnej cenie (kilka tysięcy złotych) można kupić takie agregaty prądotwórcze o mocy od 0,5 do kilku kVA. Urządzenia o mocy do 1,5 kVA są najczęściej przenośne (mogą mieć formę walizki). Te o większej mocy są już duże i ciężkie, więc trzeba je transportować na kołach – z tego względu należy traktować je raczej jak urządzenia stacjonarne.

Agregat prądotwórczy na czas budowy

Na czas samej budowy agregat prądotwórczy można kupić lub wynająć i mieć prąd od razu. Moc agregatu jest zazwyczaj określana w kilowoltoamperach (kVA), co w przypadku urządzeń wytwarzających prąd jednofazowy odpowiada mocy wyrażonej w kilowatach (kW). Aby określić w kilowatach moc dla prądu trójfazowego (takiego zasilania często wymagają urządzenia na placu budowy), trzeba pomnożyć wartość podaną przez producenta (w kVA) przez współczynnik zmniejszający 0,8. Nowy agregat prądotwórczy jest dość drogi, więc jeśli ma być używany jedynie podczas budowy, lepiej go wypożyczyć od firmy wynajmującej maszyny i urządzenia budowlane albo kupić używany, kilkuletni, bo będzie znacznie tańszy. Warto też równolegle jak najszybciej zająć się załatwianiem formalności i budową przyłącza, ponieważ korzystanie z agregatu prądotwórczego nie jest zbyt wygodne (trzeba kupować i magazynować paliwo – agregaty prądotwórcze o niewielkiej mocy zużywają w ciągu godziny pracy od 1 do 4 l oleju napędowego lub benzyny), a wytwarzana przez niego energia elektryczna jest mniej więcej trzykrotnie droższa od sieciowej.

Cena wynajęcia agregatu prądotwórczego na jedną dobę wynosi od 40 do 160 zł, oczywiście nie licząc paliwa. Kaucja to 500-1200 zł. Kupmy agregat prądotwórczy, gdy mamy zamiar częściej z niego korzystać. Nasz dom stoi w okolicy, gdzie prąd jest wyłączany w czasie burzy bądź zimą, kiedy wichury lub mokry śnieg nierzadko zrywają trakcje.

Pamiętaj! Agregat prądotwórczy nie może długo stać nieużywany. Co pewien czas, na przykład raz na kwartał, warto go „przepalić”, czyli uruchomić na krótki czas.

Generatory prądu zasilane akumulatorem

Najtańsze przenośne agregaty prądotwórcze zasilają urządzenia do nich podłączone energią zgromadzoną wcześniej w akumulatorach. Oczywistą wadą takiego rozwiązania jest krótkotrwałe działanie – mogą zapewnić moc kilkuset watów (woltoamperów w przypadku prądu przemiennego) przez kilkanaście, w najlepszym razie kilkadziesiąt minut, po których wymagają kilkugodzinnego ładowania akumulatorów.

Agregat prądotwórczy silnik spalinowy

W miarę swobodne korzystanie z urządzeń elektrycznych umożliwiają generatory prądu napędzane silnikami spalinowymi (benzynowymi lub Diesla). Pełne zatankowanie ich zbiorników paliwa wystarcza na kilka godzin pracy, a moc zależy od wielkości zastosowanego silnika – może być dowolnie duża, tyle że przekłada się to na cenę urządzenia. Za mniej niż 10 tys. zł można kupić generatory o mocy kilku kilowatów.

W przeciwieństwie do akumulatorowych popularne spalinowe agregaty prądu nie nadają się do używania w zamkniętych pomieszczeniach – wytwarzają spaliny, wymagają chłodzenia powietrzem i bardzo hałasują. Należy je zatem ustawiać na zewnątrz – najlepiej pod dachem, w miejscu, w którym hałas silnika nie będzie uciążliwy.

Walizkowe generatory prądu

Jedynie niewielkiej mocy generatory podróżne (do zabrania na przykład na camping) mają obudowy walizkowe izolowane akustycznie i ułatwiające transport. Ich główne zastosowanie to zasilanie awaryjne elektronarzędzi i niewielkich odbiorników energii elektrycznej, na przykład na biwaku. Ze względu na niewielką moc do awaryjnego zasilania domowej instalacji elektrycznej raczej się nie nadają.

Agregat prądotwórczy - ile urządzeń da się podłączyć

Pamiętajmy, że moc generatora powinna być większa niż łączna moc urządzeń, które zostaną do niego podłączone. Bierzemy przy tym pod uwagę moc maksymalną, a nie znamionową, zwłaszcza jeśli mają to być sprzęty z silnikami indukcyjnymi wymagającymi więcej prądu do rozruchu (pompy, hydrofory). W przypadku elektronarzędzi i urządzeń budowlanych moc generatora powinna być około 1,2 razy większa niż ich moc. Zanim więc podłączymy coś do agregatu prądotwórczego, sprawdźmy jego moc. Trudniej będzie, gdy agregat prądotwórczy ma zasilać ustalenie, jaka jest łączna moc domowych odbiorników prądu. Powinna ona stanowić 70- 80% mocy agregatu. W praktyce ustala się to, dodając do poboru mocy każdego z urządzeń 1,2 kW i sumując je. Moc agregatu prądotwórczego nie może być mniejsza, co więcej powinien on mieć jeszcze 20%-30% zapasu. Jeśli pobór mocy okazuje się zbyt duży jak na dany agregat prądotwórczy, pozostaje odłączyć część urządzeń od sieci. 60% mocy agregatu mogą mieć podłączane do niego urządzenia trójfazowe. Trzeba też wiedzieć, że do agregatu prądotwórczego trójfazowego o mocy około 6 kWA można podłączyć urządzenia jednofazowe, ale zdołają one wówczas odebrać moc nie większą niż 3,48 kW. Generalnie w przypadku agregatu trójfazowego lepiej nie korzystać w tym samym czasie z urządzeń trój- i jednofazowych.

Agregat prądotwórczy cena

Już wiemy, jak ważne są moc i pojemność silnika agregatora. Co jeszcze podnosi komfort użytkowania agregatu? Będzie to z pewnością rozrusznik elektroniczny, dzięki któremu uruchomimy maszynę, naciskając guzik, zamiast szarpać linę. Jeśli nasz agregat ma zasilać urządzenia elektroniczne, warto, aby miał funkcję elektronicznego stabilizowania napięcia (AVR). Delikatny sprzęt nie odczuje wtedy jego skoków. AVR nie jest natomiast konieczne, gdy agregat ma zasilać elektronarzędzia lub sprzęt budowlany. Mniejsze agregaty prądotwórcze miewają też wyjście dostarczające prąd stały (DC) o napięciu 12 V – przydatne do ładowania baterii. Wybierając agregat prądotwórczy, warto również zorientować się, czy ma katalizator spalin i system tłumienia hałasu. Wspomnijmy jeszcze o drobiazgu, który daje ogromną wygodę. Chodzi o kółka. Duże agregaty prądotwórcze są ciężkie i kółka stają się niezbędne, żeby móc je w pojedynkę transportować z miejsca na miejsce.

Agregat prądotwórczy moc

Wybierając agregat prądotwórczy, liczmy się z tym, że im większa moc, tym droższy będzie agregat prądotwórczy i więcej paliwa będzie zużywał. Średniej klasy i średniej wielkości agregat prądotwórczy będzie powerbankiem dla naszych elektronarzędzi, gdy zajdzie potrzeba zastosowania ich z dala od źródła zasilania. Mają silniki benzynowe dwusuwowe o mocy 800-1000 W. Ekipom wykonawczym lub remontowym, ale też bardziej zaawansowanym majsterkowiczom, może się przydać agregat prądotwórczy trójfazowy (wytwarzający prąd o napięciu Prąd na wynos 400 V – tak zwaną siłę). Może on także obsługiwać urządzenia na 230 V (ma wtyczki jednego i drugiego rodzaju). Takie agregaty powinny mieć dużą moc, zwłaszcza gdy mamy zamiar podłączać do nich na przykład betoniarki, jednak nie aż tak dużą jak te wyżej opisane. Nie będą bowiem współpracowały z wieloma sprzętami na raz. Najmniejsze są agregaty inwerterowe jednofazowe. Ich moc to 600-800 W. Warto je mieć pod ręką jak apteczkę. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy się przyda. Taki „turystyczny” generator walizkowy nie musi mieć dużej mocy. Liczy się też jego kompaktowa budowa, niewielki ciężar i łatwość przenoszenia. Sprawdza się w warunkach biwakowych, ponieważ pracuje najciszej ze wszystkich. Przyda się również na jachcie, gdy wysiądzie akumulator, a jest zapas paliwa do silnika.

Awaryjne zasilanie domu - kiedy włączy się agregat

By agregat prądotwórczy pełnił funkcję awaryjnego źródła zasilania z prawdziwego zdarzenia, powinien się uruchamiać samoczynnie w chwili zaniku napięcia w sieci. Niestety, najtańsze agregaty prądotwórcze takiej funkcji nie mają. Są wyposażone w ręczne rozruszniki (z linką rozruchową), przez co nie stanowią najlepszego rozwiązania problemu podtrzymywania zasilania urządzeń, które muszą pracować bez przerwy (pomp, instalacji alarmowych, komputerów, urządzeń telekomunikacyjnych).

Do tego potrzebny jest w pełni zautomatyzowany agregat z elektrycznym rozrusznikiem połączony na stałe z domową instalacją elektryczną. A ceny takich urządzeń zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych.

Znacznie tańszy sposób na podtrzymywanie napięcia po awarii zasilania to zastosowanie zasilacza awaryjnego (bezprzerwowego) nazywanego w skrócie UPS. Tego typu urządzenia podłącza się do sieci elektrycznej, by w przypadku przerwy lub zakłócenia w dostawie energii dostarczały ją do niej z wbudowanych akumulatorów. Używane są najczęściej do zasilania stacjonarnych komputerów wykorzystywanych do pracy, ale można łączyć je także z innymi urządzeniami, na przykład pompami obiegowymi w instalacjach grzewczych.

Agregat prądotwórczy i UPS - zasilanie bez przerw

Sposobem na zapewnienie sobie nieprzerwanego i długotrwałego działania urządzeń elektrycznych podczas awarii zasilania jest zastosowanie zespołu będącego połączeniem zasilacza bezprzerwowego z agregatem prądotwórczym. Z agregatem mogą współpracować zasilacze wyposażone w tak zwany układ AG zapewniający mniejszą wrażliwość na niestabilną częstotliwość i zakłócenia sinusoidalnego przebiegu prądu.

Najpopularniejsze i jednocześnie najtańsze (kilkaset złotych za urządzenie o mocy 1 kVA) są zasilacze bezprzerwowe typu off-line. Składają się z prostego falownika, transformatora podwyższającego napięcie, akumulatorów, ich ładowarki i układu sterującego.

Gdy energia jest dostarczana z sieci, dołączony do niej UPS zasila odbiorniki bezpośrednio z niej (filtrami biernymi) i jednocześnie, w razie potrzeby, doładowuje własne akumulatory przez prostownik. W przypadku zaniku napięcia lub jego zbytniej zmiany układ sterujący odłącza zasilanie z sieci i zaczyna dostarczać energię z akumulatorów, a falownik zmienia napięcie stałe na zmienne. Przerwa w dopływie energii do zasilanych urządzeń trwa zaledwie 2-10 ms, więc nie powinna powodować zakłóceń w ich pracy – falownik jest zsynchronizowany fazowo z siecią elektroenergetyczną.

Zasilacze off-line bywają oznaczane także jako Line-interactive i Line-interactive AVR (z autotransformatorem zamiast klasycznego transformatora). W zasilaczach typu on-line napięcie z sieci jest przetwarzane na stałe w układzie prostownikowym, a następnie znów zmieniane na zmienne przez falownik. Dzięki temu napięcie na wyjściu jest stabilne i nie podlega zakłóceniom, także w przypadku zaniku napięcia w sieci (falownik jest stale podłączony do akumulatorów, więc nie ma przerw w dostarczaniu energii).

Urządzenia on-line są droższe od off-line ze względu na bardziej skomplikowaną budowę. W dodatku ich działanie wiąże się z odczuwalnymi stratami energii. Raczej nie używa się ich do zastosowań domowych, a jedynie do współpracy z urządzeniami wrażliwymi na zakłócenia, takimi jak elementy systemów teleinformatycznych o znacznej mocy. Wymagają skutecznego chłodzenia i są hałaśliwe. Moc najtańszych zasilaczy bezprzerwowych to 250 VA, a największe osiągają kilkanaście kVA. Największą wadą tanich urządzeń tego typu jest krótki czas pracy na akumulatorach – zaledwie kilka minut. Wykorzystanie większej baterii akumulatorów może go wydłużyć do kilku godzin, ale sprawia, że urządzenie staje się znacznie droższe.

Jak dobrać odpowiedni zasilacz?

Najważniejsza jest moc znamionowa agregatu lub zasilacza, która musi być dostosowana do rzeczywistego obciążenia. W czasie normalnej pracy odbiornika obciążenie nie powinno przekraczać 80% mocy znamionowej urządzenia zasilającego. Niektóre odbiorniki prądu (na przykład elektronarzędzia z silnikami elektrycznymi) podczas rozruchu pobierają go znacznie więcej niż w trakcie normalnego działania, co również trzeba brać pod uwagę. Dobrej jakości agregaty i UPS-y mogą być przez krótki czas przeciążane o kilkadziesiąt procent – informację o tym powinniśmy znaleźć na tabliczce znamionowej.

Agregaty prądotwórcze jednofazowe

Moc: 1,8 kW (znamionowa), 2,2 kW (maksymalna); napięcie: 230 V/ 400 V; silnik: benzynowy; pojemność: 121 cm3; rozrusznik: ręczny; pojemność zbiornika paliwa: 3,6 l; czas pracy po jednym tankowaniu: 3 h 50 min (w Trybie Pracy Ekonomicznej nawet 7-8 h); liczba gniazd: 2 x 230V 16 A, jedno 12V - 8,3A (DC); poziom hałasu: 90 dB; ciężar: 21,1 kg.Do dodatkowych zalet należy gniazdo prądu stałego (DC) przeznaczone do ładowania akumulatorów typu samochodowego. Na panelu przednim umieszczone są: lampka kontrolna czujnika oleju, ostrzegawcza przeciążenia, kontrolna zasilania, bezpieczniki obwodów prądu zmiennego, bezpiecznik obwodu prądu stałego, włącznik trybu ECO, gniazda równoległego połączenia dwóch generatorów, zacisk uziemienia. W EU 22i zastosowano nowe rozwiązanie – zawór paliwa, który ułatwia użytkownikom prawidłową obsługę agregatu poprzez całkowite wypalenie paliwa. W opcji dostępne są: licznik motogodzin, kabel do ładowania akumulatorów, kabel do auto synchronizacji, pokrowiec ochronny.

Podstawowe zasady używania agregatów prądotwórczych

  1. Prawidłowy dobór agregatu oraz prawidłowe podłączanie odbiorników - podstawową regułą jest określenie mocy czynnej agregatu, która powinna być większa od zsumowanej mocy odbiorników, które będą do niego podłączane jednocześnie i powiększona o wartość mocy potrzebnej w momencie uruchamiana odbiorników.
  2. Zapoznanie się z instrukcją obsługi danego modelu, w której zawarte są informacje m.in. na temat eksploatacji urządzenia, konserwacji oraz rekomendowanej częstotliwości przeglądów technicznych.
  3. Sprawdzenie ustawienia agregatu przed uruchomieniem – dotyczy to głównie agregatów przenośnych, użytkowanych w różnych miejscach. W takich przypadkach należy upewnić się, że urządzenie stoi na płaskiej, równej powierzchni.
  4. Kontrola poziomu oleju – przed każdym uruchomieniem agregatu. Jeśli zajdzie taka konieczność, należy uzupełnić zbiornik do górnej krawędzi szyjki wlewu.
  5. Kontrola poziomu paliwa – nie można dopuścić, by ilość paliwa była niższa od poziomu minimalnego. Po każdym uzupełnianiu paliwa należy dokładnie dokręcić korek wlewu paliwa. Warto także pamiętać o tym, by nie pozostawiać paliwa w zbiorniku, ponieważ pozostawione na dłużej niż miesiąc traci właściwości, a w zbiorniku powstaje osad, który następnie trafia do gaźnika i zatyka jego dysze. Dysze natomiast są wrażliwe na najmniejsze cząsteczki osadu i zatkane, uniemożliwiają uruchomienie silnika. W przypadku podejrzenia zatkania się dysz gaźnika, trzeba koniecznie dostarczyć maszynę do autoryzowanego serwisu.
  6. Kontrola filtra powietrza - powinien być systematycznie czyszczony i wymieniany przynajmniej raz w roku. Zatkany, ogranicza dopływ czystego powietrza, którego potrzebuje silnik do prawidłowego działania.

Skutki braku dopływu czystego powietrza w odpowiedniej ilości do silnika są bardzo poważne. Mówiąc ogólnie, obniża to jego moc, pogarsza wydajność i zwiększa zużycie paliwa. Należy jeszcze tu dodać ponadnormatywną emisję spalin przedostających się do środowiska, wyższe koszty eksploatacji i znacznie głośniejszą pracę silnika. Chciałbym też bardzo mocno podkreślić, że silnik spalinowy nie może pracować bez dedykowanego filtra powietrza, w przeciwnym wypadku silnik ten trafi, raczej wcześniej niż później, do serwisu. - wyjaśnia Wojciech Zawada, Menadżer Działu części zamiennych i akcesoriów w firmie Aries Power Equipment, która jest Generalnym Dystrybutorem maszyn i urządzeń Honda w Polsce. - Uszkodzony filtr powietrza przepuszcza pył i osad zanieczyszczające gaźnik, co prowadzi do nadmiernego i szybkiego zużycia cylindrów, tłoków i pierścieni silnika. Zużyty lub uszkodzony filtr powietrza powoduje obniżenie mocy silnika, pogarsza wydajność maszyny i zwiększa zużycie paliwa. Wpływa także na środowisko, ponieważ efektem jego złego stanu jest ponadnormatywna emisja spalin, sprawdzenie stanu odbiorników - przed podłączeniem odbiorników do agregatu należy sprawdzić czy są sprawne.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1256 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-05
szybko ,zgodnie z zamówieniem:)
2024-06-26
Sprzęt ok, tylko troszkę trzeba było dłużej poczekać na przesyłkę.

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel